Sosyal Medya

Youtube vergi rejimi ile ilgili detayları açıkladı 

Maliye Bakanlığı Youtube gelir vergisi genel tebliği, 31717 sayılı Resmi Gazete. Numara yürürlüğe girdi. 

Son yıllarda ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyaya yayılmış olan sosyal içerik üretimi için yasal altyapının oluşturulmasında yeni gelişmeler yaşanmıştır. Bu doğrultuda kısa sürede Maliye Bakanlığı Youtube gelir vergisi genel tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yürürlüğe girdi. İşte detaylar… 

Sadece YouTube değil, tüm sosyal medya

Sosyal içerik ve mobil cihazlar için uygulamalar geliştirme, üretim ve kar hariç adı ile yapılan anlaşmaya göre; internet alanında sosyal ağ sağlayıcıları ile metin gibi içerik, görüntü, ses, video, paylaşım, sosyal içerik üreticileri bu işlerden elde edilen gelir de elektronik paylaşım uygulaması aracılığıyla akıllı telefon veya tablet şeklinde mobil cihazlar için uygulamalar geliştiriciler, gelir ve satış platformları gelir vergisinden muaf olacak. 

Bu istisnadan yararlanabilmek için Türkiye‘de kurulmuş bankalarla hesap açmak ve bu faaliyetlerle ilgili tüm gelirleri özellikle bu hesap üzerinden öğrenmek gerekecektir. Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara devir anından itibaren yüzde 15’lik gelir vergisini mahsup etmek ve Kanunun 98inci ve 119uncu Maddeleri esaslarına göre beyan ve ödemekle yükümlüdürler. 

 

Aynı zamanda, mükellefin hukuka aykırı faaliyeti sonucu elde ettiği gelir, 103 sayılı Kanunun 2022 sayılı Kanunun 193 üncü maddesinin dördüncü gelir dilimindeki 880.000 tl‘yi aşmadığı sürece yıllık gelir vergisi beyannamesine harcanmaz. 

İstisna kapsamındaki faaliyet nedeniyle birden fazla hesap açmak mümkün olacaktır. Öte yandan banka ile hesap açan veya bu amaçla hesabını kullanmaya başlayan mükelleflerin banka hesaplarını bir ay içinde ait oldukları vergi dairesine bildirmeleri gerekmektedir. 

 

Ayrıca, sosyal içerik üreten faaliyetlerin bir parçası olarak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından elde edilen reklam geliri, sponsorluk geliri, bağışlar, hediyeler, bahşişler ve ücretli abonelik geliri gibi gelirler yasa dışı kabul edilir. 

Sosyal ağ sağlayıcısı sayılmayan kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, etkileşim içeriğinin yardımcı ve yardımcı hizmet olarak sunulduğu platformlarda faaliyet gösteren haber siteleri, kişilerin bu işten elde ettikleri gelir için geçerli değildir. 

Sosyal ağ sağlayıcıları ile İnternet üzerinden içerik paylaşan sosyal içerik üreticileri gerçek insanlar, benzer şekilde zeki telefon ya da tablet için ticari gelirleri çerçevesinde vergi ödüyorlar mobil cihazlar için uygulamalar geliştirmek için gerçek insanlar ve karlardan bu işten ve bu işlerden elde edilen kar gelir vergisi/B 20 Sayılı eklendi 193 çift Maddesi uyarınca muaf olan gelir alır. 

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize sosyal medya kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu