Sosyal Medya

YouTube CEO’su: talihsizliklerin sayısı geri geliyor mu?

YouTube CEO'su Susan Wojcicki, Kasım ayında alınan 'beğenmeme sayısının kaldırılması' kararıyla ilgili son noktayı koydu.

YouTube CEO’su Susan beğenmeme özelliğinden bahsetti. Şemsiye şirket Google, Kasım ayında Youtube’daki beğenmeme düğmesinin zaman zaman kanallara yönelik kitlesel saldırıları düzenlemek için kullanılacağını ve içerik üreticilerinin beğenmeme numaralarını bu durumdan korumak için kaldırdığını duyurdu.

Susan, podcast yayınevi Ahgren’in yeni yayınına konuk oldu. YouTube’un Tiktok’a rakip olarak geliştirdiği şort platformundan konuyu NFT’LERE açıklayan YouTube’un CEO’su, Kasım ayından bu yana tartışmaların merkezinde yer alan beğenmeme sayısı açısından son noktayı koydu.

“Kararın tartışmalara neden olacağını biliyorduk” dedi.”Youtube hakında”

Susan: “Neden beğenmemeyi ortadan kaldırdın?”soru hakkında” bunun bir kavgaya yol açacağını biliyorduk. Ancak platformdaki tüm ekosistem için doğru olan her neyse, bunu yapmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı. YouTube CEO’su daha sonra beğenmeme düğmesinin içerik üreticileri üzerindeki etkisinden bahsetti.

Susan, bir yenilik yapmadan ve kullanıcıların iyi yanıt verip vermeyeceğini hesaplamadan önce bunu birçok farklı senaryoda denediklerini açıkladı: ” [eski sistemin] yeni içerik üreticileri üzerinde kötü bir etkisi olduğunu öğrendik” dedi.

Susan, bu tür kararlar almalarının zor olduğunu, ancak bunu Youtube’daki içerik üreticilerinin yararına yapmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, yılın en popüler içeriğinin derlenmesiyle açılan ve beğenmeme bombardımanına uğrayan YouTube remix 2018’in videosunun bu kadar beğenmemesine şaşırdığını belirtti.

Youtube short kullanıcılar için müjde

Google, kısa biçim video formatı YouTube Kısa Filmlerinin kullanımını teşvik etmek için Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkedeki içerik üreticilerine 100 milyon dolara kadar para ödüyor. Susan, bu fona ek olarak, sadece bu sistemin detaylarını değil, şortlar için yepyeni bir para kazanma sistemi geliştirdiklerini açıkladı.

youtube shorts tiktok

Öte yandan susan, “olası belirteçler” anlamına gelen NFT’YE de sahip olduğunu ve NFT’LERİ para kazanmanın önemli bir yöntemi olarak nitelendirdiğini söyledi. Onaylanmayan sayıların kaldırılması birçok kullanıcıyı cezbetse de, YouTube CEO’su konuyu yeni bir duyuru ile tartışmaya açtı.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize sosyal medya kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu