Mobil Teknoloji

Türkiye’nin en popüler akıllı cep telefonu markası ortaya çıktı

Statcounter'a göre Samsung, ülkemizdeki akıllı telefon pazarına liderlik ediyor. Çinli şirketler ilk 5'te temsil edilmektedir.

2022 yılına girilmesiyle birlikte teknoloji şirketlerinin pazar payları bir önceki yıla göre hem küresel hem de ülke çapında gelişmiştir. International Data Corporation’a (IDC) göre Samsung, 2021’de 272 milyon satışla parlak akıllı telefonlar için pazar lideriydi, bunu Apple, Xiaomi, OPPO ve Vivo izledi.

Analiz şirketi StatCounter, zeki telefon piyasasının Türkiye’deki dağılımına ilişkin raporunu yayınladı. Samsung, ülkemizdeki pazar liderliğini de korumuştur. Öte yandan ABD’nin Google yasağı ve çip kısıtlamasına kadar artan yaptırımları nedeniyle 2021’de yüzde 81 oranında düşen Huawei, Türkiye’nin en popüler ilk 5 markası arasına girdi.

Samsung yüzde 38 pazar payıyla ilk sırada yer alıyor

Statcounter’a göre Samsung, Ocak 2022’de yüzde 38,73 pazar payıyla Türkiye’nin en popüler markası oldu. Aynı rapora göre, şirketin Ocak 2021’de yüzde 44,61 olan pazar payı son 1 yıl arasında dalgalanma gösterse de hiçbir devre liderlikten vazgeçmedi.

Geçtiğimiz günlerde kurucusu Lei Jun’un istifasıyla gündeme gelen xiaomi, Ocak 2022’de Türkiye’deki parlak İstihbarat telefonu pazarında yüzde 18,28’lik bir paya sahip oldu. Geçen yılın aynı döneminde pazar payını yüzde 12’den yüzde 6 artıran teknoloji devi, Apple’ı az farkla geride bıraktı.

türkiye akıllı telefon pazarıTürkiye akıllı telefon pazar payı dağılımı – Kaynak: StatCounter

Apple’ın Türkiye’deki pazar payı Ocak 2022’de yüzde 18,02 olarak gerçekleşti. Ocak 2021’de pazar payı yüzde 15 olan şirket, özellikle Eylül ayından sonra artış gösterdi. 2021 yılında dünya çapında 35 milyon telefon satan Huawei’nin pazar payı Türkiye’de yüzde 11,74’tür.

Temmuz ayından bu yana Türkiye’de üretim yapan OPPO, yüzde 4,15 pazar payıyla ülkemizin en popüler 5. Bu bir marka. Geçtiğimiz hafta GM 22 serisi ve GM Watch akıllı saatini tanıtan General Mobile yüzde 2,1 pazar payına sahip. LG yüzde 1,15, Vestel yüzde 0,74, Casper yüzde 0,75 ve Lenovo yüzde 0,52 ile geldi.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu