Popüler Bilim

Türkiye Uzay Ajansı gizemli yeşil göktaşını keşfetti!

Türkiye'nin birçok noktasından yeşil ışık yayan meteor paniğe neden oldu. Bunu Türkiye Uzay Ajansı 'ndan yapılan bir açıklama izledi.

Dün gece feza tutkunları için çok canlıydı. Türkiye’de oldukça yüksek bir noktadan hareket halinde, gökyüzüne yeşil fer saçan bir cisim gözlendi. Daha sonra meteor olarak tanımlanan bu nesne sosyal medyanın diline düştü ve kısa sürede günün düzeni haline geldi.

Türkiye Uzay Ajansı, sosyal medyadaki bilgi ve tartışmaların büyümesine ilişkin bir bildiri yayınladı. Dün gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında yeşil bir meteor görüldüğünü söyleyen TUA, bu doğal düşüşün nedenini açıkladı. İşte teferruat…

Türkiye Uzay Ajansı yeşil göktaşını açıkladı.

“Dün gece gökyüzünde Türkiye’nin çeşitli noktalarında yeşil bir meteor görüldü.”ve bu açıklamalar yapıldı.:

Yeşil ışık saçan meteor hakkında açıklama

Gök cisimleri, kimyasal yapıları sebebiyle atmosferde pek çok farklı renkte gözlemlenebilir.
Meteorlar, Dünya atmosferine girdiklerinde çok sayıda hava molekülü ile çarpışırlar.

Bu çarpışmalar, parçacığın dış katmanlarını püskürterek sodyum, demir ve magnezyum atomlarından oluşan bir buhar oluşturur. Meteor rengi, metal atom emisyonlarının mı yoksa hava plazma emisyonlarının mı baskın olduğuna bağlıdır. Birçok meteorun rengine, onlardaki metal atomlarından yayılan ışık, (mavi, yeşil ve sarı) ile havadaki atomlar ve moleküller tarafından yayılan ışık (kırmızı) neden olur.

Metal atomları, sodyum lambalarındaki gibi ışık yayar: Sodyum (Na) atomları turuncu-sarı bir ışık verir, demir (Fe) atomları sarı bir ışık, magnezyum(Mg) yeşil ışık yayar. İyonize kalsiyum (Ca+) atomları, atmosferik nitrojen (N2) ve oksijen atomları (O) molekülleri kırmızı bir ışık verirken mor bir renk tonunda görülebilir.

Bu konudaki açıklama insanları tek tıkla rahatlatsa da İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir gibi birçok şehirde yaşanan küçük paniği engellememiştir.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu