Otomobil

Toyota ve Nissan “çip krizi” nde! Araba fiyatları yükselecek mi?

Ünlü Japon otomobil üreticileri Toyota ve Nissan, "çip krizi" nden ciddi şekilde etkilendi ve satışlarda düşüş yaşadı.

Salgının başlamasıyla birlikte otomobil endüstrisinde büyük sorunlar yaşandı. Kapatmalardan sonra, cips tedarikinde büyük sorunlar ortaya çıktı ve otomobil üreticileri fabrikalarında üretimi durdurmak zorunda kaldılar.

Üretimin kesintiye uğramasıyla birlikte otomobil satışları keskin bir şekilde düştü ve marka gelirleri azaldı. Dünyanın en büyük otomobil şirketleri bile bundan etkileniyor. Raporlara göre, Japon otomobil üreticileri de çip krizinden faydalandı.

Toyota, “çip krizi” nden Nissan’dan daha fazla etkileniyor.

Automotive Neș’in son raporlarına göre, ünlü Japon otomobil üreticileri Nissan ve Toyota’nın yanı sıra diğer otomotiv şirketleri de çip krizi ve tedarik zinciri sorunlarından eşit derecede etkileniyor. Ancak, iki rakip arasında Toyota, Nissan’dan daha fazla zarar gördü.

Genel olarak, Toyota dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak kabul edilir ve şirket benzer şekilde sağlam karlılığı ile ünlüdür. 2021 yılının son yılı 4. oldu, üç aylık toplantıda yayınlanan verilere göre şirketin temettüsü yüzde 21 azaldı. Bu düşüş, karın yanı sıra küresel satış ve üretime de yansıdı.

Toyota, 31 Mart’ta sona eren mali yıla ilişkin küresel satış tahminini 8.55 milyondan 8.25 milyona düşürmeyi umuyor. Bu, şirketin büyük bir çip krizinden etkilendiğini gösteriyor. İkisine kıyasla, Nissan geride kalıyor olabilir, ancak yapılan çalışmaların yardımıyla şirket dönemi daha iyi yönetiyor.

Şirket 2021 3. 2020 Yılının çeyreğinde araç başına düşen küresel net gelir 3’tür. çeyreğe göre yüzde 13 arttı. Bu güçlü gelişme sayesinde, şirketin yıl için gelir tahminleri önemli ölçüde artmıştır. Bu artışın nedeni Nissan’ın iyi maliyet kontrolüdür.

Nissan, elindeki yığının yardımıyla bu durumdan büyük ölçüde kurtuldu. Aynı zamanda Nissan, müşterilerine daha az araba sunmak istiyor. Nissan önceki tahminini 4.4 milyon otomobilden 3.8 milyona düşürdü. Bunun otomobil fiyatları üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı umulmaktadır.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu