Otomobil

Toyota ‘nın kendisi tarafından drift atabilen bir Supra!

Toyota Araştırma Enstitüsü'nden mühendisler kendi başlarına drift atabilecek bir Supra modeli geliştirdiler.

Toyota, uzun süredir Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) çatısı altında otonom drift Supra model bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Dünyada bir ilke imza atmak isteyen Japon otomobil devi nihayet amacına ulaştı ve pilotsuz sürüklenen otomobilinin görüntülerini tüm dünyayla paylaştı.

Toyota Supra, bir pilota ihtiyaç duymadan kayma çizgilerini ayarlayabilir

Toyota Araştırma Enstitüsü’nün otonom sürüklenme testi için kullandığı araç, Formula sürüklenme yarışlarının arabalarına çok benzeyen donanıma sahip bir Supra idi. Daha geniş bir gövde, daha geniş bir direksiyon açısı ve normal Supra’lara kıyasla daha güçlü bir motora sahip olan bu Supra, gelişmiş yazılımı sayesinde drift pilotu gibi drift atabildi.

Toyota mühendisleri, aracı pilot kadar başarılı kılmak için Stanford Üniversitesi’nin Dinamik Tasarım Laboratuvarı ve sürüklenme efsanesi Ken Gushi ile işbirliği yaptı. 5. uzun harcamalara yanıt olarak. Düzenin otomatik sürüşü ile donatılmış Supra, 3.2 kilometrelik yarış pistinde kendi kayma açılarını ayarlayarak APE₂ çizgilerini başarıyla takip etti.

Toyota neden otonom bir sürüklenen araç inşa ediyor güvenlikle ilgili

Toyota Araştırma Enstitüsü mühendisleri, otonom sürüşü sürücüler için daha güvenli hale getirmek için böyle bir araç geliştirdiler. Kıdemli mühendis Jonatahn Goh, kendi başına sürüklenebilen Supra hakkında şunları söylüyor: “profesyonel sürücüler arabayı ıslak veya ıslak yollarda nasıl kontrol edeceklerini biliyorlar, ancak çoğumuz profesyonel sürücüler değiliz. Bu nedenle TRİ, çeşitli koşullarda engelleri tespit edip otonom olarak sürüklenebilen araçlar geliştiriyor.”

Videoda gördüğümüz Supra, bilgisayar kontrollü bir direksiyona, sıralı bir şanzımana ve bağımsız bir fren sistemine sahip. Ken Gushi’nin deneyimine dayanarak, bilgisayar her 50 saniyede bir tekrarlama açısı hesaplayabilir.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu