Otomobil

Tesla araçlarıyla ilgili korkunç iddia: hayalet fren!

Tesla sahipleri, arabalarının sürüş sırasında sebepsiz yere fren yaptıklarından şikayet ediyorlar.

İddiaya göre, Tesla otomobilleri belirgin bir sebep olmadan kendiliğinden fren yapıyor. Bu, araç sahiplerini biraz korkutuyor gibi görünüyor. ABD hükümeti tarafından bugüne kadar alınan şikayetlerin sayısı 100’ü aştı. İşte detaylar…

Tesla yazılım sorunlarından kaçınamaz.

Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla CEO’su Elon Musk, sosyal medyada, önden çarpma uyarıları ve hayalet frenleriyle ilgili sorunlar nedeniyle Tam Kendi Kendini süren beta’nın 10.3 sürümünü geri çekmek zorunda kaldığını açıkladı.

Ancak o zamandan beri, Tesla araçlarında fren arızası yaşayan kullanıcılardan gelen şikayetlerin sayısı büyük ölçüde arttı. Son dakika haberine göre, davadan önceki son 22 ayda Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi bu konuda 34 şikayet alırken, son 3 ayda bu sayı 107’ye yükseldi.

Çoğu şikayette, aracın otonom sürüş modunun açık olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, birçok kişi yolun tamamen ücretsiz olduğunu ve arabanın önünde hiçbir engel olmadığını söylüyor. Ancak, muhtemelen yazılım olan bir nedenden dolayı, araba aniden fren yapar ve önünde bir engel fark eder.

Tabii ki, bazı araçlardaki sensörlerin arızalı olabileceğine işaret eden birçok insan var, çünkü bu tüm araçlarda yaygın bir sorun değil. Musk daha önce 10.3 sürümünde bir sorun olduğunu belirtmişti.

NHTSA (Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi) sözcüsü, konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

İleri çarpışmadan kaçınma hakkında alınan şikayetlerin farkındayız. Bunları risk tabanlı değerlendirme sürecimiz aracılığıyla gözden geçiriyoruz. Bu süreç, üretici ile yapılan görüşmeleri ve Erken Uyarı Raporlama verileri dahil olmak üzere ek veri kaynaklarının gözden geçirilmesini içeriyor. Veriler bir risk olabileceğini gösteriyorsa, NHTSA derhal harekete geçecektir.

Elon Musk, bu sorunun son ortak beta sürümüyle ilişkili olduğunu ve bu nedenle yazılımın geri çekildiğini söylüyor. Ancak açıkça sorun yaşayan kullanıcı sayısı sürekli artıyor. Şu anda 2. şirket hakkında. Bir açıklama planlanıyor.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu