Sosyal Medya

Sosyal medyada büyük tartışma: ‘TikTok kapanacak mı!’

Binlerce kullanıcı TikTok close etiketi ile yeni bir eyleme başladı. Geçen Ekim ayında da benzer bir durum vardı.

Çinli teknoloji şirketi Bytedance tarafından 2016 yılında başlatılan TikTok, son yıllarda popülerliğini önemli ölçüde artırdı. Ayrıca ülkemizde özellikle çocuk ve ergenlerin aktif olarak kullandığı uygulamalarla ilgili olarak ebeveynler son dönemde endişelerini dile getirmişlerdir. 2 Ekim’den itibaren. Gün T Lloritter kapalı bir kez TikTok gündeme gelmişti.

Etkileşim için sınır tanımayan kişi yüzünden ‘TikTok’ kapatılmalı! çalışıyor!

TikTok, sıradan kullanıcılar tarafından başlatılan ve halk tarafından onaylanmayan politikası nedeniyle genellikle tartışma konusudur. Bu nedenle, Tiktok’un ikinci kez kapatıldığı gündü ve T Loritter’daki gündü.

TikTok kapatılsın

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, medya yorumcusu ness guard tarafından yapılan araştırmanın ardından platform, 13 yaşın altındaki çocuklara anti–aşı ve Covıd-19 hakkında yanıltıcı bilgiler içeren videolar yayınladı. Benzer şekilde, birçok araştırma şirketi söylediklerini görmezden geliyor çünkü platform daha fazla inceleme üretiyor.

Uygulamada toplumu yanıltan yanlış bilgi ve akımlarla mücadele eden ekipler olduğunu söyleyen Bytedance’ın, yüksek gözetim karşısında da gözlerini kapattığı iddia ediliyor.

TikTok kapatılsın

Illinois Üniversitesi’nden ınsider ile yaptığı röportajda Katrine Llkallace, Tiktok’un bu konuda çalışan ekiplerinin kasıtlı olarak çok yavaş hareket ettiğini söyledi. Bir video trend listesinde olduğunda ve milyonlarca kişi tarafından görüntülendiğinde, uygulamanın yanlış bilgi ve kötü rol modelleri içerse bile uzun süre rahatsız edilmediği iddia ediliyor.

Öte yandan TikTok, bu tür konularda kırılgan çalışmalar yürüttüğünü, her gün yanlış bilgi veren ve yasaklanmış içeriği paylaşan milyonlarca videoyu kaldırdığını söylüyor. Ama akıntıların önünde olamaz. Örneğin, geçen yıl ABD’de başlayan “Öğretmeninizi dövün” hareketi, yakında dünya çapında 18 yaşın altındaki insanlar tarafından benimsendi.

Ülkemizde, insanların Llov gündemine aldıkları hastalığın asıl sebebinin, sadece daha fazla gözlemlenmek için bazı insanların hareketleri ve paylaşımları olduğuna inanılmaktadır. Örneğin, aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi, Ramazan ayında sahilde oruç tutmak için Ezan bekleyenleri kişi kendi şakasını yaparak kandırır. Bu tür insanların sayısının artması nedeniyle platform kapatılmalıdır.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize sosyal medya kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu