Mobil Teknoloji

Şeytan aklına gelmez: Apple Airtag ‘ın ne için kullanıldığına bakın!

Geçen yıl birçok hırsızlığı önleyen Apple AirTag, bu kez suç aracı oldu.

Apple tarafından geçen yıl 20 Nisan 2021’de düzenlenen Yaylı etkinlikte tanıtılan AirTag, ekosistem ürünleriyle çalışan bir izleme cihazıdır. U1 yongası ile çalışan cihaz, iOS ve ipados 14.5 ve üstünü çalıştıran cihazlarla kullanılabilir.

Çalınan elektrikli scooter ve arabanın sahipleri tarafından bulunduğu gerçeği hakkında çok şey duyduk. Ancak bu kez yasadışı kullanımı nedeniyle ABD ve Avrupa’nın gündemine girdi.

Apple AirTag, kötü niyetli insanlar tarafından bayan çantalarına ve arabalarına konuyor!

Bugün ortaya çıkan bir rapora göre, son aylarda 150 üzerinden 8’den fazla polis protokolünü inceledikten sonra ortaya çıkan analiz sonuçları paylaşıldı. Bunların yarısı hırsızlık ve soygun, diğer yarısı Apple Airtag’ı kullanan kadınlara yapılan zulüm.

Apple AirTag

Rapora göre, takip edilen bayanlardan 50’si durumun farkına vardı çünkü onlara iphone’larından izleme karşıtı bildirimler gönderdiler. Diğer durumlarda, araçlarınızda saklanan hava yastıklarını bularak veya cihazın bip sesini duyarak durumu fark edeceksiniz.

Kadınları izinsiz takip eden bu kişilerin genellikle eski meslektaşları, ortakları, eski sevgilileri ve eski eşleri olduğu söylenir. Tabii ki, bunun da farkındalar, çünkü bu insanlarla sık sık farklı durumlarda buluşuyorlar.

Elbette, bu durumda olduğu gibi, 80’lerde bile çok uzun bir süre boyunca, çeşitli gizlenmiş GPS araçları kullanılarak benzer izlemenin gerçekleştirildiğini biliyoruz. Özellikle 2000’li yıllardan sonra, boyutları bir USB belleğin boyutuna küçüldüğü için bu cihazlar giderek daha sık kullanılmaya başlandı.

Apple tarafından kayıp eşyaları bulmak için oluşturulan hava yastıklarından ilk kez bahsediliyor. Ancak, herhangi bir teknolojik cihazda olduğu gibi, kötü niyetli olarak da kullanılabilecekleri kimseyi şaşırtmaz. Öte yandan Apple’ın bu durumun farkında olması ve anti-izleme bildirimi göndermesi de durumun farkında olduğunu ve bunu engellemeye çalıştığını gösterdiği için hoş bir haber.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu