Google

SEO sitede nasıl çalışır? / One Page SEO

Bugün SEO nasıl çalışır? Nasıl kullanır? bunlar ile ilgili bütün ayrıntıları buradan bulabilirsiniz

Site içi SEO (One Page SEO), internette yayınlamak ve organik trafik oluşturmak isteyen tüm siteler için çok önemlidir. Sitede SEO faaliyetleri yürütmek, web sitesinin arama motorlarıyla uyumlu olmasını sağlar ve kullanıcıların aramalarında sayfaların üst sıralarına çıkmalarına yardımcı olur. Trafiğin web sitesine organik olarak yönlendirilmesi önemli bir rol oynadığından, bu işi doğru yapmak e-ticaret şirketlerinin geri dönüşümü artırması için bir fırsat sunmaktadır.

Hem web sitesi dışında hem de web sitesi içinde SEO faaliyetleri vardır. Bunu önümüzdeki birkaç gün içinde ayrıntılı olarak konuşacağız. Bugün sadece yerel SEO çalışmalarına odaklanıyoruz.

SEO sitede nasıl çalışır?

Web sitesinin yükleme hızı Seo’yu etkilediğinden, web sitenizin hızını düşüren öğeleri kaldırmak ve web sitenizin yükleme hızını artırmak öncelikli görevleriniz arasında olmalıdır. Eskiden SEO çalışması daha çok anahtar kelime kullanımına bağlı olsa da günümüzde kullanıcı deneyimi arama sonuçlarında görünen sayfaların sırasını da etkilemektedir.

Sitenin yavaş yüklenmesi, arama motorlarına sitenin sorunlu olabileceğini gösterdiğinden, bu yavaş siteler arama sorgularında daha düşük bir konuma yerleştirilir. Arama motorları da kullanıcıları için en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Bu nedenle yavaş açılan sayfalar yerine kullanıcılara yüksek açılma hızına sahip sayfalar önerir.

Sitenizi açtığınız hızı artırmak, kullanıcı deneyimini geliştirdiğinden sitedeki SEO çalışmalarınızda da önemli bir rol oynar. Hız testi ve web sitesi açma hızını artırma hakkında bilgi için aşağıdaki yönergelerimizi okuyun.

Sayfa başlıklarını ve alt başlıkları doğru düzenleme

Arama motoru botları, özellikle sayfa başlıklarına bakarak sayfaları dizine eklerken sayfanın neyle ilgili olduğunu anlar. Bu nedenle, sayfa başlıklarınızı doğru bir şekilde oluşturmanız ve oluşturmanız gerekir.

Sayfanızdaki her sayfanın “h1″ yazan bir ana başlığa sahip olduğundan emin olun. ” h1 ” etiketi ana sayfa başlığını gösterir. Her sayfada bir “h1″ başlığına sahip olmanız önerilir. Aksi takdirde, bu botların sayfayı indekslemede sorunları olacaktır.

Sitedeki SEO çalışmalarınız için sayfadaki metinlerdeki başlıkları da kullanmanız gerekiyorsa” h2, h3, h4, h5, h6 ” etiketlerini kullanabilirsiniz. Burada bu altyazı etiketlerini hiyerarşik bir sırada kullanabilirsiniz. Bu alt başlıkları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Bu kuralların dışında, sayfa başlıklarınızı kullanırken, sayfa girişleriyle ilgili anahtar kelimelerinizi de bu başlıklara girebileceğinizi unutmayın. Bu noktada anahtar kelimeleri rastgele kullanmak yerine anlamlı cümlelerle kullanmanız ve bu başlıkların okuyuculara hitap etmesi gerekir.

Google, arama sorgularındaki meta açıklamaları değiştirerek arama sorgusuyla uyumlu özel bir meta açıklamasını otomatik olarak sunsa da sayfalarınızın içeriğinin arama motorları tarafından anlaşılmasını sağlamak için meta açıklamalarınızı oluşturursunuz.

URL yapınızı anlamlı ve okunabilir kelimelerle oluşturun

Web sitenizin URL yapısı da sitede SEO çalışması yaparken üzerinde durmanız gereken konulardan biridir. Sitenizdeki bağlantıların anlamlı ifadelerden oluşması ve anahtar kelimelerinizi bu bağlantılarda iletmesi önemlidir. Rastgele otomatik olarak oluşturulan bağlantılar yerine, sayfalarınızdaki bağlantı yapılarını arama motorlarıyla uyumlu hale getirmek için de düzenlemeniz gerekir.

Görsel bir optimizasyon yapın

Site içi SEO çalışmalarınız için web sayfanızda kullandığınız görselleri de optimize etmeniz gerekir. Görsel aramalardan sitenize trafik de çekebilirsiniz. Bunu yapmak için kullandığınız resimlerin arama motorlarıyla uyumlu olması gerekir.

Web sitenize bir resim yüklediğinizde, resmin url’sinde resmin içeriğiyle ilgili anahtar kelimeler kullanmayı unutmamalısınız. Görüntünün dosya boyutunu da küçük tutarsanız, bunun sayfanın yüklenme hızı üzerinde olumlu bir etkisi olur. Ek olarak, görüntüye dizine eklenebilecek görsel alt etiketler oluşturmak ve metin oluşturmak da yararlıdır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzumuza bakın.

Siteye referanslarınızı yapın

Sitede yönlendirilecek bağlantılar sayesinde kullanıcılar sitede daha fazla zaman harcayabilir ve görüntüledikleri sayfa veya içerikle ilgili diğer içeriklere yönlendirebilirler. Bu, sayfada harcanan süreyi ve kullanıcı başına ziyaret edilen sayfaların oranını artırır. Kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesi, web sitenizin kullanıcılara değerli ve alakalı içerik sunduğunu ve kullanıcı deneyiminizin iyi olduğunu da gösterir. Bu, sitedeki SEO çalışmalarınıza dolaylı olarak katkıda bulunsa bile.

Gerekirse anahtar kelimelerinizi kullanın ve yoğunluğu doğru şekilde ayarlayın

Google, eskiden olduğu gibi anahtar kelime spam’lerine müsamaha göstermez. Bu nedenle, anahtar kelime kullanımınızın yoğunluğunu doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Eğer aşırıya kaçarsanız, Google’ın bugün cezalandırdığı Black Hat seo’yu yapıyorsunuz demektir.

Bu noktada sayfa içeriğiyle ilgili anahtar kelimeleri anlamlı cümlelerle ve kullanıcıların arayabileceği şekilde kullanmak yeterlidir.

Web sitenizi düzenli olarak güncelleyin

Web sitenizi SEO yapmak için web sitenizi düzenli olarak güncellemeniz de önemlidir. Sitenizi uzun süre güncellemezseniz, arama motorları sitenin güncelliğini yitirdiğini varsaydığından, site arama sorgularındaki sıralamada daha düşük görünür. Web sitenizi düzenli olarak güncellerseniz, arama motorları web sitenizin güncel olduğunu görür.

İçerik pazarlamasına odaklanabilirsiniz, çünkü sitenizi düzenli olarak güncellemek için sürekli olarak yeni ürünler kaydedemezsiniz. Bir içerik stratejisi belirleyerek ve haftalık içerik oluşturarak web sitenizi düzenli olarak güncelleyebilirsiniz.

 

Sayfa içi SEO hakkında Sıkça Sorulan Sorular;

Site SEO nedir?

Site içi SEO çalışması sadece kendi web sitenizde yaptığınız arama motoru uyumluluğu işidir. Web sitesi dışında da SEO yapabilirsiniz.

Neden SEO yapmalıyım (sayfada SEO)?

Arama motorları üzerinden daha fazla trafik alacağınız için sayfada SEO çok önemlidir. Reklamlar veya sosyal ağlar üzerinden trafik almalarını beklemelisiniz, çünkü bu onların geri dönüşümlerini azaltacaktır ve ayrıca dahili arama motoru uyumluluğu yoluyla organik olarak trafik oluşturabilmelisiniz.

Site dışı SEO nedir?

Site dışı SEO faaliyetleri, kendi web siteniz dışında yaptığınız faaliyetlerdir. Bunun örnekleri baclinks, misafir yazarlar ve sosyal ağlarda paylaşılan içerik gibi çalışmalardır. Önümüzdeki birkaç gün içinde bunu daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

SEO ile ilgili en önemli şey nedir?

Çalışmalarında en önemli unsur sayfa içeriğidir. Kaliteli sayfa içeriğiniz varsa, kullanıcılara değer ve bilgi verin ve onlara sayfada zaman tanıyın, bu sayfanın değeri çok yüksek olacaktır.

SEO ücretsiz yapılabilir mi?

Evet, SEO çalışmalarını web sitenizde ücretsiz yapabilirsiniz. Bu konu hakkında bilginiz olsa veya sınırlı bilginiz olsa bile bu konu üzerinde geliştirerek sitenizde ücretsiz olarak temel çalışmalar yapabilirsiniz. Elbette daha profesyonel çözümler ve sonuçlar için bir SEO ajansı ile çalışmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak bu işi hiçbir ücret ödemeden de yapabilirsiniz.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Google kategorisinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu