Popüler Bilim

Sadece dört milyon kilometre uzakta! Bilim adamları yeni gezegen keşfetti

Avrupa Güney Gözlemevi'nden araştırmacılar, proxima D olarak adlandırdıkları yeni gezegen keşfettiler. İşte detaylar...

Evreni ne kadar çok incelersek, gezegenimizin ve aslında daha küçük olduğumuzu o kadar iyi anlarız. 4 Yıl uzaklıktaki komşu yıldızımız Pro₂ Centauri’nin yörüngesinde insanların ulaşamayacağı kadar uzak ve zor görünen ama aslında hemen yanımızda yatan yeni bir gezegen keşfedildi. İşte detaylar…

İçindekiler Tablosu

Proxima d Adlı Yeni Gezegen

Per₂ Centauri’nin iki dış gezegene ev sahipliği yaptığı biliniyordu. Ancak son araştırmacılar, Avrupa Güney Gözlemevi’nin çok büyük teleskopunu kullanarak, bu iki gezegenin şimdiye kadar bulunan en hafif dış gezegenlerin sıralamasında ilk sırada yer alabilecek bir adamın kardeşi olabileceğini gösterdi.

Güneş sistemimiz (Güneş’e en yakın olan Merkür)

Proimaima d adı verilen yeni keşfedilen gezegen, sadece 2,5 milyon mil uzaklıktaki yıldızının etrafında dönüyor. Bunu daha iyi açıklamak için Merkür ile Güneş arasındaki mesafenin onda biri kadar olduğuna işaret edebiliriz.

Yani, o kadar yakın ki Dünya sadece 365 gün içinde Güneşin etrafında dönüyor. tamamlanması sadece beş gün sürer. Güneşe çok yakın olduğu için yüzeyi herhangi bir can ve suya uygun olamayacak kadar sıcaktır.

NASA tarafından 300 ışık yılı uzakta keşfedilen Kepler-1649c

Bu gezegen Dünya’nın hacminin sadece dörtte biri. Bu, dış gezegen standartlarına göre daha kolay hale getirir. Dış gezegenin düşük kütlesi tespit edilmesini çok zorlaştırıyor. Eso’nun 3.6 metrelik teleskopuyla yapılan ilk gözlemlerden sonra, araştırmacılar Echelle spektrografına ve vlt’nin üzerindeki kayalık dış gezegenler için Kararlı spektroskopik gözlemler (ESPRESSO) cihazına döndüler.

Çalışmanın baş yazarı Joe Faria yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Keşif, en yakın yıldız komşumuzun daha fazla çalışma ve gelecekteki keşiflerin ulaşabileceği ilginç yeni dünyalarla dolu göründüğünü gösteriyor. Yeni gözlemler elde ettikten sonra, bu sinyali yeni bir gezegen adayı olarak doğrulayabildik. Böylesine küçük bir sinyali tespit etme ve bunu yaparak Dünya’ya bu kadar yakın bir ötegezegen keşfetme zorluğu beni heyecanlandırdı.”

Birçok dış gezegen, gökbilimcilerin bir yıldızın parlaklığında, bir gezegenin bizimle yıldız arasında geçmesine neden olan küçük damlalar aradığı geçiş yöntemi kullanılarak keşfedilir. Ancak bu dış gezegen, geçen bir gezegenin yerçekiminin neden olduğu bir yıldızın hareketlerinde küçük dalgalanmalar arayan radyal Hız tekniği adı verilen başka bir yöntem kullanılarak keşfedildi.

Şili’deki eso’da enstrümantalist Pedro Figueira şunları söyledi:

“Bu başarı son derece önemli. Radyal hız tekniğinin, bizimki gibi, galaksimizde en bol olması beklenen ve bildiğimiz şekliyle yaşamı potansiyel olarak barındırabilecek bir ışık gezegeni popülasyonunu açığa çıkarma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.”

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu