Mobil Teknoloji

Qualcomm 2021’de çip krizine meydan okuyor

Şimdi yayınlanacak bir raporda Qualcomm, çip ve arz krizine rağmen 2021 mali yılını büyüme ile kapatacağını açıkladı.

Başta telefon üreticileri olmak üzere birçok şirket çip krizinden olumsuz etkilendi. 2021 mali yılı raporunda Qualcomm, çip krizine rağmen büyümeye devam ettiğini belirtti.

Qualcomm, gelir günlüğünü Meta ile aynı anda açıklayarak yatırımcıları güldürmeyi başardı. Geçen yıl Cristiano Amon CEO’su Qualcomm. Amon, otomobiller ve Nesnelerin İnterneti (Nesnelerin İnterneti) için çip satışlarında satış artışları elde ettiklerini açıklayarak çip satışları için pazar sayısını artırdı.

Qualcomm çip krizine rağmen büyümeye devam ediyor

Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma modeline olan talep arttı. Okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte telefon ve tablet satışları beklentilerin üzerine çıktı.

Qualcomm’un yonga üretim operasyonu olan LLOJUALCOMM CDMA Technologies, yıllık yüzde 35’lik geliri 8.85 milyar dolara bildirdi. Büyüme, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 65 oranında yavaşladı.

Küresel çip kriziyle ilgili olarak Amon şunları söyledi: “Basitçe söylemek gerekirse, bakımı iyileştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. İleriye dönük planlarımızı mümkün olan en iyi şekilde optimize edeceğiz ve daha iyi sonuçlar elde edeceğiz. Hala arzdan daha fazla talebimiz var, teslimat sorunu ortadan kaldırılırsa daha fazla ürün satabiliriz.”ifadelerini kullandı.

Qualcomm, cep telefonları için çip satışlarındaki artış nedeniyle satışların arttığını açıkladı. Şirket yaklaşık yüzde 42’lik bir artış kaydetti ve 5.98 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Snapdragon yonga setleri hakkında veri paylaşan şirket, yıllık büyümenin yüzde 60 olduğunu vurguladı. “Android bizim için bir başarı hikayesi.”dedi ki:”

Otomobil için üretilen çipler yüzde 21 artış ile 256 milyon dolara yükseldi. IoT sektöründe ise satışlarını yüzde 41 artıran şirket, 1.48 milyar dolar gelir elde etti.

Kablosuz bağlantı için üretilen çiplerde artış yüzde 7 olarak gözlemlendi. 1.13 milyar dolar gelir sağlayan RF bölümü, Qualcomm’un 2021 mali senesinde yüzde 76 büyüdü.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu