Popüler Bilim

Nefes ölçümü ile Covıd-19 tespiti artık mümkün!

Sadece 5 dakikada sonuç veren Covıd-19 izleme cihazları yakında tüm dünyaya yayılabilir. İşte yeni covıd-19 tanı yöntemi.

Singapur’daki araştırmacılar, asemptomatik insanlarda bile 5 dakikadan daha kısa sürede covıd-19’u doğru ve doğru bir şekilde teşhis edebilen bir prototip “nefes ölçer” geliştirdiler.

Asemptomatik olan insanlar Covıd-19’u başkalarına geçirebilir, bu da bulaşıcı olmayana kadar onları tanımlamayı ve izole etmeyi önemli kılar. Covıd-19’u nefesten algılayabilen testler, konuşmalar ve düğünler gibi büyük toplantılara katılan kişileri hızlı bir şekilde taramak için kullanılabilir.

Solunum sayacından Covıd-19 ‘u 5 dakika içinde tespit edebilir

Covıd-19 testi için altın standart, ters transkripsiyon-polimeraz zincir reaksiyonu olarak adlandırılan, yaygın olarak PCR testi olarak bilinen bir tekniktir. Ancak bu teknik genellikle yavaştır, örnekleri toplamak için hoş olmayan bir nazofarengeal sürüntü gerektirir ve laboratuarda yapılmalıdır. Hızlı antijen testi çok daha hızlıdır, ancak yanlış negatif ve pozitif sonuçların oranı daha yüksektir.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden bir denetim ekibi, çok sayıda erkeği yerinde taramak için kullanılabilecek “hızlı, kullanışlı ve doğru” olan Covıd-19 için alkol ölçer tipi bir nefes testi geliştirdi.

Bir kişi cihaza 10 saniye boyunca nefes verdiğinde, nefesteki bileşikler sensörlerle kimyasal olarak etkileşime girer. Araştırmacılar daha sonra nefes ölçeri, SERS sensörlerinin moleküler titreşimlerindeki değişikliklerden dolayı karakterize eden portatif Raman spektrometresine yüklerler.

Araştırmacılar, PCR kontrol sonuçlarına göre negatif (yüzde 85,2), pozitif ve semptomatik (yüzde 8,6) veya pozitif ve asemptomatik (yüzde 6,2) gösteren 501 kişi üzerinde Singapur’daki hastanelerde ve havaalanlarında solunum sayacını kontrol ettiler.

Yöntem, PCR testlerine kıyasla yüzde 3.8 yanlış negatif veyüzde 0.1 yanlış pozitif oranına sahipti, bu da 5 dakikadan daha kısa sürede sonuç verdiği için onu meraklandırdı. Araştırmacılar, solunum sayacının önümüzdeki dönemde Covıd-19 için yeni bir çare olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu