Mobil Teknoloji

Neden iOS yerine Android ‘i seçmelisiniz?

Pazarın büyük bir bölümüne hakim olan Android işletim sisteminin ios'a göre avantajlarını sizler için özetledik.

İşletim sistemlerinde birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları olan birçok sorun vardır. Android uzun zamandır pazarın çoğuna hükmetti. Kullanıcılar neden bu kadar çok seviyor ve neden Android’i seçmeliler?

iOS yerine Android almak için 10 sebep!

  • Her bütçeye hitap eden cihazlar
  • Kişiselleştirme
  • Multitasking/ Çoklu görev desteği
  • Launcher
  • Özel ROM’lar
  • Google Asistan
  • Daha fazla ücretsiz uygulama ve oyun
  • USB type C
  • Kulaklık Jakı
  • Artırılabilir bellek

Her bütçeye uygun cihazlar

Android cihazların iPhone’lar üzerindeki en büyük olumlu yönleri şüphesiz fiyatlar olacaktır. Piyasada birçok marka ve ürün bulunduğundan bütçeniz ne olursa olsun giriş seviyesi, orta ve üst segmentteki cihazlar içinde doğru olanı bulabilirsiniz. Çoğu marka çok dar fiyat aralıklarıyla bile rekabet eder. Yani birden fazla seçeneğin var.

Kişiselleştirme

Android’in güçlü yönlerinden biri her zaman izin verdiği kişiselleştirme olmuştur. Apple, daha homojen bir yazılım ve donanım deneyimi sağlamak için varsayılan uygulamalar üzerinde kontrolü elinde tutarken, Android kendi kişiselleştirme düzeyinizi seçmenize olanak tanır. Bu şekilde, canlı duvar kağıtları biçimindeki rahat şeylerden alternatif klavyelere ve özel ROM kurulumlarına kadar istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Çoklu görev / çoklu görev desteği

Google, yıllar boyunca Android’de görevlerin çağrılma biçiminde önemli değişiklikler yaptı. Bu, monitörü akıllı telefonunuzda paylaşmanıza ve aynı anda iki uygulamayı kullanmanıza olanak tanır. Örneğin, bir YouTube videosu izliyorsanız, uygulama mesajlarınıza aynı anda yanıt verebilirsiniz.

Aslında Apple, iOS işletim sistemlerinde de benzer bir özellik sundu. Ancak, ipados’ta desteklenen uygulama sayısı yüksek değildir. Bu aşamada yıllardır bu sistem üzerinde çalışan Android bir adım önde.

Launcher

Başlatıcı desteği, bir dizi Android kullanıcısı için vazgeçilmez bir neden olabilir. Çünkü cihazınızı Apk veya Play Store’daki uygulamalar aracılığıyla seçerek istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ana ekrandan menülere, hatta simgelere kadar birçok şeyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Örneğin, cihazınızda  10’un yüklü olduğu bir seçeneği kullanabilirsiniz. Ya da en üst düzeyde basitlik elde etmek için kullandığınız yalnızca birkaç uygulamayı ön plana çıkarabilirsiniz.

Özel Rom’lar

Android’in İos’tan daha iyi olmasının bir başka nedeni de, isterseniz cihazınızla birlikte gelen yazılımı özel bir ROM ile değiştirebilmenizdir. Bu aslında yeni bir işletim sisteminin kurulmasıdır ve birçok Android kullanıcısı bunu yapmayı tercih eder, çünkü üreticiler Android platformunun son sürümüne yükseltme desteğini yavaşlatır veya durdurur.

Google Asistanı

Google, Asistan hizmetini iOS uygulamasına entegre etmiş olsa da, yalnızca Android’de kullanabileceğiniz bir dizi özellik sunar. Siri ile karşılaştırıldığında, her iki tarafın da kendi avantajları vardır. Ancak, Google Asistan’ın hem kullanımı daha kolay hem de bir işlemin sonunda ortaya çıkanların kullanıcının isteğine daha yakın olduğuna dair genel bir görüş var.

Daha fazla ücretsiz uygulama ve oyun

Google, kendi mağazasındaki uygulamalar üzerinde Apple’dan daha az kısıtlayıcıdır. Uygulama ve oyun sayısına ek olarak, daha fazla ücretsiz içerik de var. Ancak, Android ayrıca bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemenize de izin verir.

Bu nedenle, Play Store olmadan Apk’ya benzer birçok oyun ve uygulama da bulabilirsiniz. Ancak, Apple bir uygulamayı mağazasından kaldırdıysa, uygulamayı yeniden yükleme şansı kalmaz.

USB Tip C

Android dünyası bir süre önce USB-C’ye geçmeye başladı. Amiral gemisi modellerinde ilk gördüğümüz bu yenilik, girişten üst segmente kadar tüm cihazlar için standart haline geldi. Microsoft’tan Apple’a birçok üretici, tabletlerinde ve bilgisayarlarında Type-C girişini ve adaptörlerini kullanmaya bile başladı.

USB Type-C birçok yenilik ve iyileştirme getiriyor. Örneğin, işlemcileri ve bağdaştırıcıları tarafından desteklenen bazı Android cihazlar pillerini yalnızca 15 dakika içinde tamamen şarj edebilir. Ayrıca veri aktarım hızı açısından da rakip tanımıyor.

Kulaklık girişi

Günümüzde birçok akıllı telefon üreticisi 3,5 mm jak fişini zeki telefonlarından çıkarmıştır. Aslında Apple’ın Airpod’ları iPhone 7 serisi ile birlikte satması bir hamleydi. Dünya çapında satılan toplam AİRPOD sayısına baktığımızda başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Ancak yine de giriş, orta veya üst segmenti dinlemeden direnen ve kulaklık jakına sahip üreticiler var.

Genişletilebilir bellek

Hemen hemen tüm Android telefonlar bir SD kart girişi ile birlikte gelir. Cihazın hafızası ne kadar olursa olsun, onu destekleyen bir hafıza kartı takarak parlak akıllı telefonunuzun hafızasını her zaman artırabilirsiniz (örneğin, Samsung 1 TB’a kadar destekler).

Ancak Apple, iphone’larının ilk lansmanından bu yana genişletilebilir bellek desteği sunmadı, çünkü düşük hızlı bir hafıza kartının kullanılması cihazın performansını etkileyebilir. Bunun yerine, büyük miktarda ödeme yaparak veya bulut sistemine üye olarak daha yüksek depolama kapasitesi sunan cihazlar satın almanız konusunda ısrar ediyor.

Ne düşünüyorsun? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu