Popüler Bilim

NASA, ISS’nin nasıl yok edileceğini açıklıyor

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) imha edilip edilmeyeceğini ve ne zaman imha edileceğini açıkladı. İstasyon NASA ve ortakları ile birlikte sonlandırılacak.

Neredeyse 24 yıldır, Uluslararası Uzay İstasyonu ISS insanlığın vatanı olmuştur. Halihazırda alternatifler üzerinde çalışan NASA, ıss’yi geride bırakma planlarını açıklayan bir rapor yayınladı. Uzaydaki bu devasa yapıyı yok etmek için ciddi bir şekilde çalışan şirket, istasyonu on yıldan daha kısa bir sürede yok edip etmeyeceğini açıkladı.

NASA ‘nın ISS’yi iptal etme planı

İstasyonun kurulumu, modüler bölümlerin çoğunu uzaya taşımak için büyük ölçüde eski uzay mekiğine güvendiği 90’ların sonlarında başladı. Ana bina 2010 yılında tamamlandı, sadece istasyon dünya çapında feza ajanslarının yardımıyla yıllar içinde daha da genişletildi.

NASA ve ortakları, 2020’leri ıss’yi keşfederek ve uzun vadeli feza uçuşlarının etkilerini, iklim değişikliğini ve gelecekteki ticari faaliyetlerin yörüngedeki potansiyel etkilerini inceleyerek geçirmeyi planlıyor. Iss’nin bir uzay tehlikesi haline gelmemesini sağlamak için atmosfere “düşmesine” izin verilecek ve atmosfere geri dönmesi biraz zaman alacaktır.

Bir NASA raporuna göre, ISS 2030’da kendi kıyametine hazırlanacak. Ardından NASA, kendi motorlarını ve bağlı araçlarını ateşleyerek istasyonun yörüngesini bozacak. Bir yıl sonra, Ocak 2031’de istasyon, itici gücün atmosfere inişini hızlandıracağı geri dönüş noktasını geçecek.

ISS o kadar büyük ki, tekrar girişte tamamen yok edilemez. Bu nedenle NASA, kontrolörlerin ıss’yi Güney Pasifik’teki (SPOUA) uzak bir bölgeye yönlendirebilmesi için uzun ve yavaş bir iniş planladı.

NASA, ıss’den ayrıldıktan sonra Feza istasyonu projesini tamamen terk etmeyi planlamıyor. Ajans, mürettebatın Ay’a ve ötesine uçuşlarını desteklemek için küçük bir istasyon ve yazışma merkezi olan Lunar Gate Llogara üzerinde hazırlık çalışmalarına başladı. Ancak, Gate Llogay’ın yapımı Artemis programının başlatılmasına dayanıyor ve mega roket Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) henüz hazır değil. NASA, sls’nin ilk test uçuşunu bu yılın ilerleyen saatlerinde mürettebatsız yapmayı umuyor.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu