Sosyal Medya

Metaverse ‘nin en büyük sorunlarından biri çözüldü!

Meta, Metaverse evrenindeki taciz olaylarını önlemek için geliştirdiği 'kişisel sınır statüsünü' açıkladı.

Facebook, Aralık ayında kendi metaverse evreni Horizon Paborlds’ı başlattı. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden 18 yaş ve üstü kullanıcıların katılabileceği sosyal sanal gerçeklik alanı birçok yönden ilgi çekici olsa da, hiçbir zaman hoş olmayan olaylar yaşamamıştır.

Kullanıcılar Meta’nın Horizon Paborlds ve Horizon Venues alanlarında kendi avatarları aracılığıyla var olabilirler. Son aylarda yurtdışında yaşayan bir kadın, Metaverse’de dolaşırken cinsel tacize uğradığını söyledi. Bu tür davalardaki artışın ardından Meta, tacizle mücadele konusundaki yeni sonucunu açıkladı.

Metaverse Evreninde ‘Kişisel Sınır’ dönemi

Eskiden Oculus olarak adlandırılan Meta Quest, Horizon Worlds ve Horizon Mekanları için kişisel bir sınır işlevi geliştirdi. Kişisel sınır, adından da anlaşılacağı gibi, sosyal sanal gerçeklik alanındaki avatarların istenmeyen temaslardan kaçınmasına ve böylece kendilerini korumasına izin verir.

4 Şubat’tan itibaren satışa sunulacak olan bu özellik ile Metaverse evrenindeki avatarlar arasında 4 fit (ortalama 1,2 metre) mesafe olacak. Her kullanıcı için varsayılan olarak etkin olan mesafe sınırı, başkalarının sizi rahatsız etmesini de önler. Birisi kişisel alanınıza girmeye çalışırsa, sistem otomatik olarak hareketini kısıtlar.

Mesafe sınırı değiştirilemez

Meta Quest, şu an için kişisel limit fonksiyonunun bir parçası olarak belirlenen 1,2 metrelik mesafe sınırının değiştirilemeyeceğini söyledi. Bununla birlikte, gelecekte kullanıcılara bir mesafe sınırı belirlemek de dahil olmak üzere kişisel sınırları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı düşüneceğini söyledi.

Şirket, yeni özelliğin önemine değinerek, “Varsayılan olarak kişisel limiti sağlıyoruz” dedi. Çünkü bunun alışkanlık normlarını belirlemeye yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu, sanal gerçeklik gibi nispeten yeni bir ortam için de çok önemlidir.”açıklamaları yaptı.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize sosyal medya kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu