Google

Logo Baştan Sona Nasıl Tasarlanır?

Bir logo oluşturmak, kendi işini kuran herkes için önemli bir adımdır; etkili markalaşma, tanınma yaratma ve herhangi bir sektörde pazara hakim olma için bir zorunluluktur.

Kendi logonuzu tasarlamak için bir yolculuğa çıkacaksanız, doğru yapmanız gerekir. Zaman, düşünce, yaratıcılık ve işbirliği gerektiren bu süreç kesinlikle işinize değer. Grafik tasarımcılarının yüksek kaliteli bir logoya sahip olmaları için tasarım bilgisine sahip olmanız veya büyük bütçeler sağlamanız gerekmez. Bu yazıda size nasıl logo yapılacağını anlatacağız.

Bu kılavuz, ilham bulmaktan doğru renkleri ve yazı tipini seçmeye kadar A’dan Z’ye logo tasarımında size yol gösterecektir. Böylece işlemi kendiniz tamamlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu kılavuz ile kitlenizin asla unutamayacağı bir logo oluşturmak.

Logo nedir?

Logo, bir şirketin sembolü olarak hareket eden ve şirketin amacını ve kimliğinin özünü temsil eden markalı bir tasarımdır. Nike’ın her yerde bulunan sembolü ya da Mcdonald’s’ın Altın M harfi gibi logonuz da markanızın yüzü olacak. Hedef grupların zaman içinde tanıdığı ve hizmetleriyle, içerikleriyle veya ürünleriyle ilişkilendirdiği bir tanımlama faktörü olarak hizmet eder.

Logolar, metinden görsele kadar birçok farklı biçimde olabilir. Logo hazır olduğunda, bir şirketin lloydeb web sitesi, kartvizitler ve ambalaj malzemeleri gibi pazarlama öğelerine yazdırılır.

Neden bir logo ihtiyacınız var? İyi bir logoya nasıl yaparsın?

Logo tasarımınızın çoğu öğesi tasarım sürecinde görünse de, aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli logo tasarım ipuçları vardır. Kendi grafik tasarımcınız olmadan önce, bir logoyu iyi yapan özellikleri not edin:

 

 • Basitlik: ” küçük ve özlü ” ifadesi hiç bu kadar doğru olmamıştı. Çoğu zaman en basit logoları tanımak en kolay olanıdır. İnsanların kolayca bağlantı kurabileceği basit bir mesajla bir logo tasarlamaya çalışın.
 • Temsil gücü: Logonuz hedef kitlenize çekici gelmeli ve şirketinizin değerlerini yansıtmalıdır. Tasarımınızda kullandığınız öğelerin sektörünüzle alakalı olduğundan ve markanızı doğru temsil ettiğinden emin olun.
 • Zamana dayanabilir: Logo tasarımınızı zamanla düzene sokabilirsiniz, ancak son logonuzmuş gibi yapmaya çalışmalısınız. Kaliteye odaklanarak ve aşırı “moda” tasarımlardan kaçınarak, yıllarca size eşlik edecek bir logo tasarlayabilirsiniz.
 • Çok yönlülük: Nereye yerleştirilirse yerleştirilsin harika görünen bir tasarıma sahip olmanız gerekir. En başından itibaren çeşitli ortamlarda yeniden boyutlandırılıp görüntülenebilen bir logo, markanızın görünürlüğünü artırır ve olumsuz kısıtlamalardan kaçınır.

 

10 adımda logo nasıl yapılır?

Size yardımcı olabilecek en iyi logo üreticisini bularak kendi logonuzu oluşturmaya başlayın. Llogo’dan llogo Builder ile logonuzu istediğiniz gibi oluşturabilir ve tasarım ayrıntılarını kolayca özelleştirebilirsiniz.

Tabii ki, bir grafik tasarımcıyla ilgilenmek her zaman mümkündür, ancak bu biraz pahalı olabilir ve henüz böyle bir kaynağa sahip olmayabilirsiniz. Bir logonun nasıl oluşturulacağını merak ediyorsanız, aşağıdaki adımlar size sorunsuz ve tatmin edici bir logo oluşturma süreci sağlayacaktır: küçük görünse de logonuz şirketinizin dünyada pazarlanmasında büyük rol oynar. Sonuçta, markanızı sektördeki diğerlerinden ayırmak için eşsiz misyonunu gösterir. Logonuz, yeni ve potansiyel müşteriler için görsel bir referans işareti oluşturarak bunu mümkün kılar. Kitleler arasında; etkileşim, sadakat ve büyümenin temelini oluşturan bir bağlantı oluşturur.

 1. Marka kimliğinizi tanımlayın
 2. İlham arayın
 3. Logo stilinizi belirleyin
 4. Ne tür bir logo istediğinizi seçin
 5. Renk şemasına karar verin
 6. Bir font seçin
 7. Logonuzu oluşturun
 8. Sonuçları iyileştirin
 9. Son kararı verin
 10. Logonuzu kullanmaya başlayın

1-Marka kimliğinizi tanımlayın

Logonuz işiniz için çok önemlidir, ancak işiniz sadece logo değildir. Markanız logo dışında birçok bileşenden oluşur. Lloydeb web sitesi, yazılı içerik ve pazarlama materyalleri bunlardan sadece birkaçıdır. Tüm bu parçaların ortak bir amacı vardır: şirketinizi başarılı bir şekilde temsil etmek ve pazarlamak için eksiksiz bir marka kimliği oluşturmak.

Marka kimliği, markanızın dünya çapındaki misyonunu ilettiği kendine özgü stil ve görünümdür. Marka kimliğinin şirketinizin ruhu olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, şirketin görsel ve yazılı unsurlarla başarılı bir şekilde yansıtılabilmesi gerekmektedir.

Unutmayın. Logo marka kimliğini maç olsun.

2-İlham ara

İlham iki şekilde olabilir: dışarıdan ve içeriden. Bu adım paylaşacağız.

İlk olarak, etrafınızdaki logolara bakın. Her gün karşılaştığınız en iyi logolara dikkat edin ve internette proaktif araştırmalar yapın. İlgili logo trendlerini keşfetmek ve ilginç logo fikirleri bulmak için başarılı tasarımcıların çeşitli tasarım bloglarına, Pinterest panolarına veya Behance hesaplarına göz atın.

Rakiplerinizle araştırma yapmak, logo tasarım sürecinizde de size ilham verebilir. Bu, sektördeki diğer kişilerin ne yaptığını görmenizi, çalışan ve çalışmayan yaklaşımları not etmenizi ve en önemlisi logonuzun başka bir logo gibi görünmediğinden emin olmanızı sağlayacaktır.

Öyleyse içindeki ilhamı ara. Mükemmel logo algınız hakkında beyin fırtınası yapmak için zaman ayırın. Bu çalışmayı ciddiye alın, ancak resimli bir ilham panosu oluşturarak veya markanızı tanımlayan sıfatları listeleyerek de eğlenceli hale getirebilirsiniz. İş arkadaşlarınızı ve arkadaşlarınızı bir araya getirerek fikir toplamayı da düşünebilirsiniz.

Kendinizle ve ekibinizle yaşadığınız bu yaratıcı anlar, markanızın mesajını ve amacını özetlemek için önemlidir.

3-Logonun stilinizi tanımlayın

Herhangi bir logodaki öğelerin birleşimi bütünsel bir stil oluşturur. Güzel sanatlarda olduğu gibi, bir logonun çeşitli estetik stillere sahip olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz.

Logonuzun tarzına karar vermek sezgisel bir adım gibi görünse de, marka kimliğinin unsurlarını ve alacağınız ilhamı düşünürken bunu yapmanız gerekir.

Markanız klasik mi? Daha sonra sofistike yazı tipleri ve basit renk şemaları ile bir logo tasarımı tercih edebilirsiniz. Markanız minimalist mi? Bu durumda karmaşık görsellerden kaçınabilir ve modern bir logo tasarımı tercih edebilirsiniz. Markanız iddialı mı? Bu durumda, kalın soyut tasarımlar veya modaya uygun logo düzenleri kullanabilirsiniz.

Hangi stili seçerseniz seçin, gerçek oluşturma işlemine başlamadan önce onu tanımlarsanız, logonuzu üretken hale getirmenin yollarını arayabilirsiniz.

4-Ne tür bir logo istediğinizi seçin

Logo tasarımı hakkında düşünürken, farklı logo türleri olduğunu unutmayın. Başyapıtınızı tasarlamadan önce, düz metinden sembollere veya tekil bir görüntüye kadar logoların alabileceği farklı şekilleri de göz önünde bulundurmalısınız. Her biri tasarımınızın sonucunu değiştirir. Marka kimliğinize ve göreceğiniz izleyicilere en uygun olanı düşünün.

 

Wardmark (sözcük işareti)

Sözcük işareti yalnızca belirli bir yazı tipinde temsil edilen harflerden oluşur. Bu logo türü markanızın adını içerir ve akılda kalıcı bir adınız varsa mükemmel bir seçim olabilir.

Lettermark (karakter)

Kelime işaretine benzer şekilde, harf işareti veya monogram logo tasarımı da tipografiye dayanır. Ancak, monogramlar yalnızca şirketinizin baş harflerini içerir.

Logo Sembolü

Ticari markalar veya resimsel işaretler olarak da adlandırılan logo sembolleri söz konusu olduğunda, markanızı temsil etmek için tek bir sembol (metinsiz) kullanılır. Ticari markaların doğru tasarlandıkları takdirde viral olma potansiyeline sahip olduklarını, ancak şirketinizin adını kullanmadan ilk etapta tanınabilirliği sağlamanın zor olduğunu unutmayın.

Soyut logo

Resimli anlatımdan uzaklaşan soyut logo, tamamen benzersiz bir görüntü oluşturmak için geometrik şekiller kullanır. Bu rastgele sembol zamanla markanızla özdeşleşecektir.

Soyut logolar sadece benzersiz değildir. İzleyicilerin yerel referansları anlamaları veya yabancı dilde metinleri okumaları gerekmediğinden, küresel bir şirkete de yol açarlar.

Amblem

Amblem şeklindeki bir logo daha klasik bir tarza sahiptir. Kural olarak, içinde metin bulunan rozetler, mühürler veya armalar biçimindedirler. Geleneksel bir ruha sahip olmasına rağmen amblem logoları başarılı bir şekilde modernize edilmiş ve 20. yüzyılda yüzyılın sonlarından itibaren marka çalışmalarında kullanılmıştır.

Kombinasyon

Adından da anlaşılacağı gibi, bir kombinasyon logosu hem metin hem de görsel içerir. Maskotlu bir harf işareti, logo sembollü bir kelime işareti veya soyut bir tasarım veya aklınıza gelebilecek herhangi bir kombinasyon olabilir. Yeni başlayanlar için kombinasyonların kullanımı üretkendir. Markanızın bilinirliğini artırmak için imaj ve metin birlikte çalışır.

5-Renk şemasına karar verin

Renklerin tek başına muazzam bir gücü var. Renk psikolojisi bize farklı renk ve tonların duyguları harekete geçirerek kitlelerin davranışlarını etkileyebileceğini söyler. Logonuzun renk şemasını seçerken iki hedef izlemeniz gerekir: müşterilerinizin istediği tepkiyi almak ve markanızın bilinirliğini artırmak.

Logo renk seçeneklerinde logolar üç kategoriye ayrılabilir: siyah beyaz logolar, tek renkli logolar veya renk kombinasyonları. Şık, minimalist veya klasik bir stil istiyorsanız, logonuz için siyah beyaz bir tema daha uygun olabilir. Tek renkli (tek renkli) logolar hem sözcük işaretlerine (lloordmark) hem de damgalara (lettermark) uygundur ve markanızla tek bir rengi ilişkilendirerek güçlü bir etki yaratabilir. Bunun başarılı örnekleri Coca Cola’nın sembolik kırmızısı veya Tiffany& Co’nun mavisidir.

Renk kombinasyonları da güçlü bir etki yaratır. Doğru renk karışımı soyut bir logo tasarımıyla mükemmel uyum sağlar ve kombinasyon logo türünde bile çeşitlilik ve derinlik yaratır. Bu şekilde tercih ederseniz, sadece 2-3 gölgeye yapışmanız önerilir. Renk kombinasyonunuzun tamamlayıcı mı (renk tekerleğinde birbirinin karşısındaki renkler) yoksa analog mu (renk tekerleğinde birbirinin yanındaki renkler) olması gerektiğine karar verin.

Unutmayın: logonuzun renkleri tutarlılığı sağlamak için marka kimliğinize göre şekillendirilmelidir.

6-Bir yazı tipi seçin

Tasarımınızda sözcük işaretleri, harf işaretleri veya kombinasyonlar kullanmayı düşünüyorsanız, logonuz için en iyi yazı tiplerini düşünmelisiniz. Renk seçiminize benzer şekilde, yazı tipi seçiminiz logonuzun karakterini ve görünürlüğünü arttırmalıdır. Sınırsız yazı tipi seçeneği olsa da, çıkıntılı (serif), çıkıntılı olmayan (sans serif), el yazısı (komut dosyası) veya yüksek stilize yazı tipleri gibi bazı temel yazı tipi ailelerini seçerek veya hariç tutarak başlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz yazı tipi logo tasarımınıza farklı şekillerde uygulanabilir. Minimalist bir tasarım, çıkıntıları olan veya olmayan basit bir yazı tipi kullanmanızı gerektirebilir. Basit, okunabilir ve anlaşılabilir bir seçenek iyi olurdu. Ayrıca, kombinasyon tipinde bir logo üzerinde çalışırken, basit ve okunması kolay bir yazı tipi kullanmak gerekebilir, ancak yazı tipinin yönünü ve görsel-metin dengesini de hesaba katmak gerekir.

Tipografi bazen kendi içinde ilginç bir şekilde ilginç bir tasarım öğesi haline gelebilir. Son zamanlarda, birçok marka üst üste binen metinlerle veya belirgin şekilde dekore edilmiş yazı tipleriyle kelime işaretleri veya harf işaretleri tasarlamaya çalıştı.

7-Logonuzu oluşturun

Artık öğeleri genel olarak tanımladığınıza göre, Logo Oluşturucuyu kullanma zamanı gelmiştir. Kendiniz bir tasarımcı olabilir ve logo hayaliniz gerçeğe dönüşene kadar deney yapabilirsiniz.

Bu platform size adım adım talimatlar vermek için yapay zeka kullanır. Sistem size yukarıda tartışılan konularda benzer sorular soracak ve şirket adınızı girmenizi, marka kimliğinizi açıklamanızı ve markanızın stilini ve karakterini tanımlamanızı isteyecektir. Ardından, seçebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz bir dizi sonuç oluşturur.

Bir grafik tasarımcıyla çalışıyorsanız, vizyonunuzu burada açıklayın. Tasarımcıya üzerinde çalışması için örnek logo seçenekleri oluşturma fırsatı veriyorlar.

8-Sonuçları iyileştirin

Belki bir logo tasarlamaya yönelik ilk denemenizde başarılı olursunuz, ancak logo üreticisi veya grafik tasarımcısı tarafından oluşturulan seçeneklere geri dönüp sonuçları iyileştirmek ve özelleştirmek istemeniz daha olasıdır.

Bu adımda seçeneklerinizi düzenleyebilir ve rötuşlayabilirsiniz. İstediğiniz sonucu elde edene kadar boyutunu, düzenini, renklerini, yazı tiplerini, stillerini ve grafiklerini optimize etmek için sunulan araçları kullanın.

İpucu: Nihai kararınızı vermeden önce beğendiğiniz birkaç farklı hazır logo ve varyasyon oluşturmanız önerilir.

9-Nihai kararı verin

İşte bu! Artık beğendiğiniz seçeneklere sahipsiniz. Tasarımınız hakkında nihai kararı vermenin zamanı geldi. Logonuz sizin logonuzdur ve son sözünüz sizdedir, ancak tasarımlarınızı güvenilir iş arkadaşlarınıza, arkadaşlarınıza veya ailenize göstermek ve yorumlarını almak yine de iyidir.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsanız, hedef kitlenizle görüşerek daha fazla geri bildirim alabilirsiniz. Seçenekleri akışınızda paylaşın ve takipçilerinizden sonuçlara oy vermesini isteyin. Bu, insanların tepkisini görmenin harika bir yoludur ve kesinlikle yeni görsel kimliğinize ilgi uyandıracak akıllı bir pazarlama taktiğidir.

Geri bildirim aldıktan sonra başvurup başvurmayacağınız size kalmış. Bu insanların ideal kitlenizi temsil ettiğini unutmayın. Karar vermeden önce yorumlarınızı dinlemek hem ilginç hem de değerli olacaktır.Son olarak, sonuçları düşünün ve hem hedef kitlenize hem de vizyonunuza uygun bir logo tasarımı seçin.

10-Logonuzu kullanmaya başlayın

Artık beğendiğiniz ve beğendiğiniz bir logonuz var. Şimdi logonuzu mağazanızda kullanmanın tam zamanı. Logonuzun yüksek kaliteli görüntülerini indirerek başlayın. PNG ve JPG dosyaları sayfanızda ve sosyal medya platformlarında iyi çalışır. Vektör dosyaları (SVG veya PDF) daha fazla ölçeklenebilirlik sunar ve logonuzun her boyutta ve her türlü basılı materyalde yüksek kalitede görünmesini sağlar.

Dosyalarınızı indirdikten sonra, bunları markanızın tüm pazarlama öğelerine yerleştirmeyi unutmayın. Bu öğeler sayfanız, kartvizitleriniz, ambalaj malzemeleriniz ve markalaşmak istediğiniz başka herhangi bir şey olabilir. Logonuz bu platformlardan bazıları için çok karmaşıksa, uyumlu ve daha basit bir varyant oluşturabilirsiniz. Bu, özellikle Llogara web sitenizin favicon’unun veya alanın daha küçük olduğu ambalajlar için yararlı olabilir.

Son olarak, logonuzu ve gelecekte başvurabileceğiniz teknik özellikleri ekleyin. Bu şekilde, işletmenizin görünümü büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe tutarlı kalabilir.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Google kategorisinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu