Sosyal Medya

Kovulduğu okulu “hack” leyen öğretmene hapis cezası!

Öğrencileri “hack” leyen öğretmen hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, serbest bırakıldıktan sonra nefret ve intikamdan hareket ettiğini söyledi.

Eski işvereninin ağını ve bağlı öğrencilerin cihazlarını veri tabanından silen eski BT teknisyeni, siber güvenlik alanında yeni bir kariyer aradığını söyledikten sonra hakim tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Kovulduğu okulu “hack” leyen öğretmen sosyal medyada yer aldı.

29 yaşındaki Adam Georgeson, Ocak ayında İngiliz Llov Park Akademisi’ndeki görevinden kovulduktan sonra dijital dünyadaki öfkesini söndürmek istedi. Yerel Leicester Mercury gazetesine göre, 125’i aileye ait olan 39 cihaz şebekeden çıkarıldı.

Kovulduğu okulu “hack” leyen öğretmen öğrencilerin verilerini sildi

İngiltere’deki Llovellingborough’daki bir okulda çalışan bir BT uzmanı, geçen yıl Bilgisayar Kötüye Kullanımı Yasası uyarınca iki bilgisayar kötüye kullanımı suçundan suçlu bulundu. 21 Ay hapis cezasına çarptırılan Georgeson, yargıca yeni bir kariyere başlamak istediğini söyledi.

Polis, iki ayrı dolandırıcılık davasından sonra 2017’te Llovelland Park Akademisi’nin BT departmanından görevden alınan Georgeson’un “çok kırgın” olduğunu söyledi. Bu kızgınlık, 2021’de Covıd-19’un karantinası sırasında eski işvereninin ağına erişebildiği gerçeğine yol açtı.

22 Ocak 2021’de tutuklandığında, yerel polis Georgeson’un eylemlerini “sofistike bir siber saldırı” olarak nitelendirdi. Saldırı 10 günlük bir molaya yol açtı ve okuldaki bazı öğretmenler dört ay boyunca uzaktan çalışamadılar.

Eski BT teknisyeninin saldırı yöntemi vaka raporlarında açıklanmadı, yalnızca yerel polis bunun on dört farklı adım olduğunu belirtti. Saldırılar uzaktan öğrenimi kabul eden öğrencileri ve okulun kendisini de etkiledi.

Okuldaki personel ve öğrencilerin verilerini silen eski bir BT teknisyeni olan Yargıç Mark Llkatson şunları söyledi: “Kurbanlarınızın ağlarını kasıtlı olarak sabote etmeye çalıştınız. Her iki kurban grubuna karşı yaptıkları eylemler intikam ve nefretten işlendi.”dedi ki:”

1000 Aile fotoğrafını kaybeden üç çocuğu olan bir baba da dahil olmak üzere ebeveynler kaybı dile getirdi. Bir ebeveyn, beş yaşındaki aile fotoğraflarının ve ölen akrabaların resimlerinin kaybolduğunu söylerken, bir diğeri oğlunun dizüstü bilgisayarının “yeni bir bilgisayara” sıfırlandığını söyledi.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize sosyal medya kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu