iPhone ‘da daha iyi fotoğraflar ve videolar çekiyor musunuz?

iPhone ‘da daha iyi fotoğraflar ve videolar çekiyor musunuz?

Aralık 27, 2022 0 Yazar: DowN

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Akıllı telefon deyince akla gelen ilk model olan iPhone, kamera özellikleriyle kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarıyor. Bununla birlikte, bazı iPhone kameraların daha iyi fotoğraf ve video çekmesi için ayarlanması gerekir.

iPhone’da daha iyi Resimler ve Videolar için yapmanız gerekenler

Kullanıcıları kamera ile etkilemeyi başaran iPhone modellerini kullanarak oldukça iyi fotoğraflar ve videolar çekmek mümkün. Ancak, kamera ayarlarınız doğru değilse, daha iyi bir fotoğrafa veya videoya erişemezsiniz.

Daha iyi sonuçlar için kamera ayarlarında yapabileceğiniz bazı ayarlar vardır. iPhone kamera, daha iyi sonuçlar elde etmek için bazı ayarlar yapmanızı sağlar. Bu makalede, fotoğraf ve video kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olacak ayarlara da odaklanacağız.

Izgara

Izgara, varsayılan olarak akıllı telefonlarda kapalı bir biçimde gelir. Bu ayarı etkinleştirirseniz, kamera yüzeyinde dikey ve yatay olarak iki çizgi görünecektir. Bu çizgiler kamera açısını daha dengeli ve orantılı hale getirmenize yardımcı olacaktır. Çizgiler sayesinde doğru açıyı yakalamak da mümkün.

ProRAW ve ProRes

iPhone 12 pro ile başlayan Apple, kullanıcıların kamera uygulamasında ProRAW formatında görüntü yakalamasına olanak tanıyor. Raw’nın dosyaları ile fotoğrafın her yönünü düzenlemek daha kolaydır. Bu, kötü görünen bir fotoğrafı, etkilenmeyecek yararlı bir şeye dönüştürmenize olanak tanır.

Ayrıca Apple, iPhone 13 Pro ile ProRes video desteğini de ekleyerek son düzenleme için daha yüksek kalitede dosyalar sağladı. Daha iyi sonuçlar için, kamera uygulamasındaki Formatlar bölümünde ProRAW ve ProrRes’i etkinleştirebilirsiniz.

Makro kontrolü

iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve iPhone 14 Pro’daki makro fotoğrafçılık işlevi sayesinde daha iyi yakın çekimler yapmak mümkün. Ultra geniş objektifte bulunan bu mod, telefonunuzla işaret ettiğiniz nesne arasındaki mesafeye göre otomatik olarak açılır. Makro düğmesine dokunarak otomatik makro değiştirmeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayna Ön Kamera

iOS 14 ve sonraki sürümlerinde, fotoğrafı kamera çerçevesinde gördüğünüz gibi çekmek için “Ayna modu” nu kullanarak selfie çekebilirsiniz. Bunu yapmak için”Ayna ön kamerasını” açmanız gerekir. İlgili ayarları açmak için Ayarlar> Kamera’ya gidin.

Bu özellik iPhone XS, XR ve iOS 14 ve üzeri sürümlere sahip daha yeni modellerde mevcuttur. iPhone 6 ile X arasında bir modeliniz varsa, bu ayar “Ayna ön fotoğrafı” adı altında görüntülenecektir. Ancak sadece fotoğraf çekmek için kullanılır.

Fotoğraf stilleri

iPhone 13, SE (3. nesil) ve sonraki modellerde fotoğraf stilleriyle resimlerinizin görünümünü kişiselleştirebilirsiniz. Stili bu şekilde özelleştirmek için yapmanız gerekenler:

  • Kamera uygulamasında Ayarla’ya dokunun.
  • Ardından monitörü kaydırın ve farklı stillere bakın.
  • Ardından gide stili adında kullanmak istediğiniz stili kullan’a dokunun.
  • iPhone’da daha iyi resimler ve videolar

Tüm adımları tamamladıktan sonra fotoğraf çekmeye başlamadan önce tarzınızı ayarlamayı unutmayın. Fotoğrafı çektikten sonra artık fotoğraf stilinizi resme uygulayamayacaksınız. Ek olarak, resimlerin görünümünü kişisel hale getirmek için parlak, sıcak, soğuk veya kontrast benzeri bir şekilde ayarlayın.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.