Sosyal Medya

Google ve Meta ‘nın gizli anlaşması ortaya çıktı.

Son yıllarda devletler teknoloji devleri üzerindeki kontrollerini sıkılaştırmaya başladılar. Google ve Meta (eski adıyla Facebook) gibi sektördeki büyük oyuncular olarak adlandırabileceğimiz şirketler, tekelleşmelerini önlemek için oluşturulan haksız rekabet prosedürleriyle mücadele ediyor. Bu vakaların sayısı arttıkça, ortaya çıkan bilgiler endişe verici.

Google’a yönelik bir ABD soruşturması, Alfabe ve Meta arasında 2018 reklam sözleşmesini ortaya çıkardı. Teksas Başsavcısı Ken Paș’ın birkaç eyalete yayılan davasıyla karşılaştırıldığında Google, reklamları aracılığıyla yıllardır Facebook’a karşı olumlu ayrımcılık yapıyor.

Google ve Meta CEO’larının imzaları var

Bu dava ilk kez gündeme gelmiyor. Önceki belgelerde, anlaşmanın Mark Zuckerberg’den sonra meta-yönetici Sheryl Sandberg imzası altında sonuçlandırıldığı söyleniyordu. Ancak mahkemeye sunulan mevcut dosyalar Sandberg’in imzasının yeterli olmadığını ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in kendisinin onayının gerekli olduğunu gösteriyor.

Meta’nın operasyon müdürü Sheryl Sandberg, Google arama sonuçlarında Facebook reklamlarına karşı olumlu ayrımcılık yapacak işbirliğinin “stratejik açıdan önemli” olduğunu söyledi. Alfabe CEO’su Sundar Pichai ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg anlaşmayı imzaladılar.

“Anlaşma yasalara aykırı değil”

Her iki şirket de anlaşmanın yasadışı olduğunu reddediyor. Google sözcüsü Peter Schottenfels, dosyaların yanlış bilgilerle dolu olduğunu söyledi. Sözcü, Pichai’nin Meta ile yapılan reklam sözleşmesinin ayrıntılarını bilmediğini iddia ederek, her yıl Ceo’nun onayını gerektirmeyen yüzlerce antiak kalma imzaladıklarını söyledi.

Meta cepheden bile, açıklama uzun sürmedi. Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, Meta’nın genellikle bu tür format sözleşmelerine girdiğini ve bu da reklam yerleşimleri için rekabeti artırmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, bu iş ilişkilerinin Meta’nın reklamverenleri için katma değeri temsil ettiğini belirtti. “anlaşmalar, yayıncıları adil bir şekilde telafi ederek hepimiz için daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlıyor” dedi.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize sosyal medya kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu