Mobil Teknoloji

En iyi ücretsiz Windows alternatifleri

Bu makalede, bilgisayarlarınızda Windows alternatif olarak kullanabileceğiniz işletim sistemlerini anlattık.

 Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Son yıllarda kendimizi birçok bilgisayarda satışa sunduk ve özellikleri ve birçok uygulama için kullanımı nedeniyle tüm dünyada çok popüler oldu.

Windows çok popüler olmasına rağmen, kullanıcıları rahatsız eden bazı hatalar da var. Bununla uğraşmak istemeyen kullanıcılar, diğer işletim sistemlerini tercih ediyor. Bu yazıda size ücretsiz olarak alabileceğiniz en iyi işletim sistemlerini anlatacağız.

——————————————————————————————————————

1. Linux

Linux bizim için en popüler açık kaynaklı işletim sistemidir. Genel kaynak kodlamanın yardımıyla, kullanıcılar işletim sistemini kendi yollarıyla düzenleyebilir ve geliştirebilir. Sonuç olarak, Linux user kullanıcıya daha özgür bir kullanım sunar ve Windows’dan farklı bir arayüze sahiptir.

Linux’de şu anda birçok farklı dağılıma sahiptir. Bu farklı dağılımlar sayesinde her birinin farklı işlevlerini kullanabilirsiniz. Bu dağıtımlar arasında Türkiye’nin ürettiği yerli yazılım Pardus da bulunuyor. Genel olarak, Linux Windows’a alternatif olarak kullanabilirsiniz.

2. Chrome OS

Chrome OS, Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi genellikle Google tarafından yayımlanan Chromebook dizüstü bilgisayarlarda bulunur. Ayrıca, işletim sistemi düşük donanıma sahip bilgisayarlara ücretsiz olarak indirilebilir.

ChromeOS bize çok hafif bir arayüzle geliyor. Bu şekilde, günlük çalışmalarınızı bu işletim sistemi üzerinden kafanız karışmadan kolayca yapabilirsiniz. Oyunun yeteneklerini eklersek, Windows’a alternatif olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

3. FreeBSD

FreeBSD, Linux’a, benzer şekilde kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak bize açıktır. FreeBSD, Linux şeklinde, uni operating işletim sistemi ailesinin üyelerinden biridir. İşletim sistemi şu anda tarayıcı üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir ve bir topluluk tarafından geliştirilmektedir. FreeBSD işletim sistemini Windows’a alternatif olarak da kullanabilirsiniz.

4. Syllable

Syllable, kendisini masaüstü için geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak bize sunar. Küçük işletmeler ve haneler için tasarlanan işletim sistemi, yalnızca günlük işlerinizi yapmanıza olanak tanır. Çok fazla performansa ihtiyacınız yoksa, performans işleri için kullanılamayan işletim sistemini ücretsiz olarak indirebilir ve Windows’a alternatif olarak kullanabilirsiniz.

5. ReactOS

ReactOS, masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Sadece 1996’da Lloyddo’nun yerine Lloyd piyasaya sürüldü, ancak ne yazık ki çok başarılı olamadı. Yalnızca büyük uygulamaları çalıştırabilen işletim sistemi maalesef küçük programları çalıştıramaz. Çok fazla şey sizin için önemli değilse, reactos’u Santitos’a alternatif olarak da kullanabilirsiniz.

windows alternatifleri

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu