Popüler Bilim

Elon Musk yeni Starlink servisini duyurdu.

SpaceX, 500 Mbps'ye kadar hızlı ve uygun fiyatlı Starlink için yeni bir premium hizmet başlattı.

Elon Musk uzun zamandır uydu internet servisi Starlink üzerinde çalışıyor. Bu proje nedeniyle Çin, uluslararası düzeyde kafa kafaya giden benzer bir şekilde bir dizi ülkeyle bile karşı karşıya kaldı. Ancak Musk ve SpaceX bir kez daha bu konuda oldukça emin olduklarını gösterdiler. Bugün, şirket premium hizmetini kullanıcılarla paylaştı. İşte detaylar…

SpaceX Premium Starlink ‘i tanıttı!

SpaceX, Starlink Premium hizmeti için daha güçlü premium paketi başlattı. Ancak fiyatı da oldukça yüksek. Yayınlanan ilk verilere dayanarak, bu yeni hizmet, 500 Mbps hıza ulaşmak için geçmiş dönemde 50 ila 250 Mbps disk alanı kullanacak.

Ayrıca yeni premium paket sayesinde 10 – 20 Mbps yükleme hızı alan kullanıcılar artık 20 – 40 Mbps hıza ulaşabiliyor.. Gecikme süresi 20 ila 40 ms (milisaniye) arasındadır.

Starlink, standart plan için aylık 99 TL ücret alır. Ama premium paket için 5x istiyor. Yani 500 Mbit / s’ye ulaşmak istiyorsanız, ayda 500 TL ödemeniz gerekiyor.

Ama bu son değil. Temel plana katılan kullanıcılar anten ve diğer donanımlar için 499 dolar ödedi. Ancak, premium paketi seçenler benzer antenler ve cihazlar için 2.500 TL ödemek zorunda kalacaklar. Ayrıca 500 TL’lik bir güvenlik teminatı da olacak.

SpaceX, yeni hizmetin zorlu hava koşullarında daha iyi performans göstereceğini ve müşterilerin 7/24 öncelikli destek alacağını söyledi. Ayrıca, yalnızca yaşadıkları durumda sürekli karlı ve yağışlı bölgelerde bulunan veya nadiren bahsedilen, şehirlerden nispeten uzakta yaşayan insanlar tarafından satın alınabilecek mümkün olan en yüksek hızları sağladıklarına dikkat çekti.

Ekim ayında şirket, Starlink’in resmi olarak beta sürümünden çıkacağını duyurdu. Son zamanlarda, orijinal yuvarlak olandan çok daha küçük ve daha ince olan yeni bir dikdörtgen uydu çanağı tanıttı. Ek olarak, yeni premium anten ondan daha büyüktür ve en yoğun ağ kullanımı dönemlerinde bile tehlikeli işlemler için bant genişliği sağlanmasını destekler.

Starlink, Ocak ayının ortasından bu yana 2’si yörüngede olan 1.500’den fazla uyduyu başarıyla başlattı. Mevcut sistemin mevcut rakamı aşan 3 bin 400’e kadar uyduyu destekleyeceği de belirtiliyor.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu