Oyun Gündemi

Ekran kartı fiyatları düştü!

3DCENTER ekibinin raporuna göre, Alman ve Avustralya perakende pazarındaki ekran kartlarının miktarları azaldı.

Grafik kartları, piyasa talebi ve çip krizi nedeniyle bir süredir yüksek etiket fiyatlarında satılıyor. Ocak ayından bu yana, bazı ülkelerdeki perakende satış noktalarındaki ekran kartlarının fiyatları düştü.

Pandemik süreçten etkilenen çip krizi, başta akıllı telefon ve bilgisayar pazarları olmak üzere birçok alanda kullanıcıları olumsuz etkiledi. Çip krizinden etkilenen monitör kartları pazarı, kripto para minerallerinin artan talebi ile zor bir dönemden geçti. Perakendecilerinin fiyatlarını düzenli olarak takip eden 3DCenter, Nisan 2021’den bu yana yüksek fiyatlarla satılan ekran kartlarının 2022’de düştüğünü bildirdi.

Ekran kartı fiyatlarının hoş gelişimi! Fiyatlar düşüyor

NVIDIA GeForce RTx 30 serisi monitör kartları yaklaşık yüzde 200 artışla gündemde yer aldı. Alman ve Avusturyalı perakende şirketlerinin fiyat listesini inceleyen 3dcenter ekibi, Ocak 2022’nin başında bu oranın yüzde 185’e düştüğünü tespit etti. Son günlerde yüzde 177’ye kadar gerileyen fiyatlar, açıklanan liste fiyatlarından hala önemli ölçüde yüksek.

AMD tarafında, etiket fiyatları başlangıçta yüzde 178’e kadar düştü, şu anda yüzde 167 seviyesinde. AMD Radeon R llow 6800 llow gibi kartların 1.279 ile 1.559 Euro arasında satılacağını belirten 3DCENTER, monitör kartlarının orta vadede sıralama fiyatından satışa sunulacağını öngördü.

Bazı analistler, kripto para piyasasındaki keskin düşüşün madenciler üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirtti. Ethereum 2.0 ile madencilerin ekran kartlarına olan talebi azalacak. Ethereum, Proof of Llowork protokolünden Proof of Stake’e geçişe izin verecek.

Yüksek işlem gücüne sahip kripto para madencileri, proof of Llowork protokolünde daha fazla Ethereum kazanıyor. Bahis kanıtı ile birlikte, bu daha fazla kripto para birimi depolayan kullanıcılar için bir avantaj haline gelir. Analistler, Ethereum 2.0 ile Ethereum madenciliğinin büyük ölçüde azaltılacağına ve madencilerin çeşitli kripto para birimlerine odaklanacağına inanıyor. Ethereum 2.0 süreci 2 başladığında da piyasada. Elde tutulan monitör kartlarının artacağına ve ekran kartı fiyatlarının hızla düşeceğine inanılıyor.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize oyun gündemi kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu