Otomobil

Dünyada ilk: yerli elektrikli traktör seri üretime geçiyor!

ZY Elektrikli Traktör tarafından üretilen araçlar performans testlerinin sonuçlarını almış ve seri üretime geçecektir.

Önder Yolu ve Tarım Girişim Sermayesi ortaklığında kurulan birinci nesil Zy Elektrikli Traktörün prototip araçları, 39 farklı alanda yapılan başarılı testlerin ardından seri üretime geçirildi. Bu ülkemiz için bir ilk değil sadece, aynı zamanda dünya için.

Seri üretime yılda 1000 elektrikli traktör ile başlanacak

  • Güç (Bg): 105+
  • Tork (Nm): 494+
  • Batarya kapasitesi (kWh): 53+
  • Manevra (Wd): 4+
  • Hızlı şarj: 45 dakikada tam dolum

Yerli ve yabancı birçok hibrit traktör projesinin aksine Zy elektrikli traktör yüzde 100 elektrik motoruyla üretiliyor. 105 HP, yüzde 90’a kadar enerji tasarrufu sağlamalıdır. Zy’nin verileriyle karşılaştırıldığında, yaklaşık 3 çay kaşığı maliyetle 100 kilometrelik bir mesafeyi bile kapsayabilir.

Elektrik motorunun tüm olanaklarını kullanan geleneksel dizel traktörlerin aksine, rakiplerinden farklı olarak araç, en yüksek iş yükünde bile çok sessiz çalışması ile ayırt edilir.

Ek olarak, yeniden doğuş nedeniyle bakım masrafları önemli ölçüde daha düşük olacaktır. ZY’YE göre, 45 dakikadan daha kısa bir hızlı şarj süresine sahip olacak. Burada kullanılacak şarj istasyonu araca entegre edilmiştir.

İçten yanmalı motorlara sahip rakiplerle karşılaştırıldığında, dizel maliyetlerinin yüzde 90’ına varan oranda tasarruf sağlanabilir. Bu nedenle ortalama bir çiftçi cebinde yıllık 133 bin TL’lik akaryakıt maliyetine dokunabiliyor.

Geçen yıl aracı bizzat denetleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları söyledi:

Burada geliştirilmiş yüzde 100 yerli ve milli, elektrikle çalışan bir traktör. Bu traktörü Cumhurbaşkanımız Ankara’da Hasat Şenliği’nde kullanmıştı. İnşallah buradan hareketle Türkiye, yerli ve milli bütün otomobiller ve büyük araçları imal edecek. Bunları geliştirmemiz ve desteklememiz lazım. Buradaki deneme imkanlarımız dahilinde traktör çok iyi. Güçlü bir motor. Zaten test edilmiş ve hepsinden başarıyla çıkmış. Ümit ediyoruz ki seri üretimine de geçilir.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu