Otomobil

Çip krizi bitmedi: Toyota Türkiye’de üretimi durdurdu!

Bir süredir pandemiyle ilişkilendirilen küresel çip krizi nedeniyle Toyota, Türkiye'deki fabrikasında üretimi durduracak.

Pandeminin son 2 yılında birçok teknoloji ve otomotiv firmasının üretimini kısa sürede durdurduğunu gördük. Bunun temel nedeni Covıd-19’dur. Ancak yarı iletken parçaların tedariki ve çip krizinin küresel pazarı etkileyen etkisi ile ilgili sorunlar devam etmektedir. Toyota geçtiğimiz günlerde Türkiye’de üretimi durduracağını açıklamıştı.

Toyota ve Nissan “çip krizi” nde! Araba fiyatları yükselecek mi?

Toyota bu hafta Sakarya fabrikasında üretimi durduracak.

Toyota, Sakarya’daki fabrikasındaki üretim hattının 7-12 Mart tarihleri arasında faaliyete geçmeyeceğini açıkladı. Şirket, bunun geçen yıl yaşanan küresel çip krizi nedeniyle öngörüldüğünü ve 5 gün sürmesi beklenen kapanışın Aralık 2021’de yapılması planlandığını belirtti.

Toyota fabrika

Türkiye’deki fabrikalarında her yıl üretim sayısını artıran Toyota Otomotiv Sanayi, geçen yıl 230 binin üzerinde otomobil üretildiğini açıkladı. Bu araçların 190 bine yakınının başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç edildiğini söyledi.

Ayrıca Toyota Türkiye geçen yıl 3 milyonuncu otomobilini ülkemizde üretip sattığını açıkladı. İhraç edilen araçların toplam cirosuna bakarsak 3,6 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Toplam cironun yaklaşık 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta kısa süreli bir kapanışın ardından tüm çalışanlar işe geri dönmeli ve üretim süresine kaldığı yerden devam etmelidir. Hiç alet yok, ama böyle bir süreci kontrol altında kazık durumu korumak için gerekli olduğunu bu yüzden değil.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu