Otomobil

CES 2022’de Togg Sedan konsepti! İşte tasarım ve özellikleri 

Ülkemizin lansmanından yaklaşık iki yıl sonra, Togg bu kez özellikleri ve güncel tasarımı ile CES 2022’de. 

Lansmanı 2019 yılında ülkemizde gerçekleşen Togg nihayet tüm dünyaya kendini gösterdi. Etkinlikte SUV ve sedan olmak üzere iki gövde seçeneğine sahip yerli otomobilin sedan varyantı tanıtıldı. Togg’un dünya basınında nasıl tepki vereceğini ve 2019’da gösterilen prototipten nelerin değiştirildiğini gösteren lansman büyük önem taşıyor. İşte tasarım ve özellikleri ile Togg… 

Teknolojik gelişmelerin gösterildiği CES 2022 etkinliğinin Türk destekçilerinden en ilginçlerinden biri yerli otomobildi. Lansmandan birkaç gün önce bazı duyurular yapıldı ve Las Vegas’a gönderilmeden önce bir etkinlik düzenlendi. Sonuçta, yerli otomobilin son durumunu açıkça görme fırsatımız oldu. 

Togg, CES 2022’de sunuldu 

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, sunumun açılışında otomobil pazarının önümüzdeki yıllarda göstereceği refleksleri anlattı. Togg’un elektrikli otomobil pazarında nasıl rekabet edeceği ve yeni dönem hakkında bilgiler paylaşıldı. Togg hakkında konuştuğumuzda, akıllı araç kavramını sık sık duyuyoruz. Elektrikli otomobillerin çok sayıda sensöre sahip olduğu vurgulandı. 

Yeni hamleye uyum sağlanırken Togg hissedarlarının sürece katkılarından bahsedildi. Aracı tasarlarken, sadece bir otomobilin değil, bir değerin de geliştirildiğinden bahsedildi. Enerji ve mekanik gibi alanlardan nasıl yardım alındığı da Karakaş’ın konuşmasının bir parçasıydı. 

Geçiş Tasarımı

 

2019 prototipine kıyasla büyük farklılıklar yok, ancak bazı farklılıklar var. Her ne kadar dijital bir şebekenin kurulduğu ve aynanın normal aynaya dönüştürüldüğü haberini duymuş olsak da aynalar yine kameralarla birlikte kullanıldı. Yakın zamanda duyurulan logo arabanın ön tarafında ve eski Geçiş yazısı yine arkada. 

2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretim sunulacak 

Üretim tesisinin 2022 yılı sonundan önce hazır olacağını teyit eden Togg, 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretime geçecek. Prototip üzerinde çalışmaların devam edeceği de açıklandı. 

Togg’un sedan varyantının 2030 yılına kadar 1.000.000 adet üretmesi bekleniyor. Ayrıca, bataryanın üretimi için yabancı üretici Farasis ile ortaklaşa kurulmuştur. 4,8 saniyede 100 kilometre / saate kadar ulaşılabiliyor ve 400 bg’ye kadar üretiliyor. Aracın imalatında yaklaşık 350 parça kullanılmış, 40’tan fazla yenilikçi fikir uygulanmış ve projede 2000’den fazla kişi çalışmıştır. 

Togg ilk olarak Türkiye’de, ardından İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve İsveç’te başlatılacak. Bu ülkelere yeni ülkelerin katılabileceği de biliniyordu. 

Togg Geçiş Konsepti Akıllı Cihaz Fonksiyonları 

Togg hala geliştirilme aşamasında olduğundan, teknik özellikler tam olarak bilinmemektedir. Bilinen işlevleri derlediğimizde size aşağıdaki tabloyu sunuyoruz: 

 

Özellikler  Togg Transition Concept Smart Device  
Motor  160 KW/ 320 KW 
Beygir gücü  215/ 430 
0-100 hızlanma  7.6 sn/ 4.8 sn 
Menzil  300km /500 km 
Otonom sürüş  3. seviye 
Aks açıklığı  2890mm 
Euro NCAP  5 yıldız hedefleniyor 
Motor seçenekleri  Arkadan çekiş/ Dört çeker 
Batarya seçenekleri  2 Paket 
Şarj  Rapid şarj teknolojisi
30 dakika altında tam dolum 

 Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu