Popüler Bilim

“Ay ’ın Görünmeyen Yüzü” nün Gizemi ortaya çıktı!

Ayın görünmeyen tarafı diğer taraftan farklı görünüyor. Nedeni araştıran bilim adamları gizemi çözmüş olabilirler.

Dünya’nın doğal uydusu olan Ay, gizemli görüntüsü ile ayırt edilir. Geceleri gökyüzüne baktığımızda, ayın bir kısmı görünmez. Bunun nedeni, Ayın kendi ekseni etrafında dönmesi ve aynı zamanda Dünya etrafında dönmesidir. Bu nedenle gizemli kısım çok ilginç.

Bilim adamları tarafından yapılan çeşitli araştırmalar, Ayın diğer yarım küresinin kraterlerden oluştuğunu ve bilinen gri desenlere sahip olmadığını ortaya koydu. Kısacası, Ayın her iki tarafı birbirinden farklıdır. Bilim adamları, iki tarafın neden farklı olduğuna dair çeşitli araştırmalar yaptılar. En son bilgilerle karşılaştırıldığında, çalışmaya verilen yanıt önemli ölçüde iyileşmiştir.

“Ay ’ın Görünmeyen Yüzü” nün nedeni volkanik etkiler olabilir

Science Development dergisinde Cuma günü gösterilen bir makale, Ayın iki tarafının neden farklı olduğu sorusuna cevap verebilir. Ay’da görünen yüzündeki karanlık ve bükülmüş gölgeler, daha önceki zamanlarda ay yüzeyindeki volkanik aktiviteye tepki olarak ortaya çıktı. Ancak, bu gölgeleri ayın diğer yarım küresinde bulamıyoruz. Bilim adamları bu soruyu araştırmalarıyla cevapladılar.

Sorunun cevabını bulmak için araştırmacılar, volkanik aktivite gerçekleşmeden önce neler olabileceğini görmek için bilgisayar simülasyonları kullandılar. Daha ayrıntılı bir çalışmadan sonra, milyarlarca yıl önce, Güney Kutbu- Aitken Havzası- yeniden inşa edildi, bu da Ayın yüzeyini değiştirdi ve büyük bir krater oluşturdu.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/04/Ayin-gorunmeyen-yuzunun-gizemli-sirri-ortaya-cikiyor.png?resize=1170%2C658&ssl=1

Araştırmacılar, Ayın bu etkiden nasıl etkilendiğini bulmak için, Ayın kimyasal elementlerden oluşan bir sıcaklık bulutu taşıdığını ve manto erimesi üzerinde bir etki yaratan bir lav akışı ürettiğini keşfetti. Başka bir deyişle, bu elementler Ayın gördüğümüz kısmında bir volkanizma çağına neden olmuş ve diğer tarafı etkilememiştir.

Ek olarak, görünen kısmın birçok alanının potasyum, fosfor ve toryum gibi sıcaklık oluşturan elementler içerdiği bilinmektedir. Ek olarak, yeni araştırmanın simülasyonlarında, Ayın yakınında, etkinin bir sonucu olarak volkanik aktiviteyi tetikleyen malzemeler var.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu