Popüler Bilim

Astronomi Birliği uydu kirliliği ile mücadele ediyor!

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), gökyüzündeki uyduların yıldız takımları hakkındaki endişelerini dile getirmek için bir oluşum yarattı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, Dünya etrafında dönen uyduların sayısı büyük ölçüde artmıştır. Bu konu son zamanlarda çok dikkat çekti ve Elon Musk’un uzay internet projesi Starlink, Space X’dan bu yana tartışmalı oldu. Gökbilimciler, özellikle takımyıldızların gökyüzünü kirlettiğine işaret ederek bir formasyona girdiler.

Uluslararası Astronomi Birliği konuyla ilgileniyor

Gökbilimciler, feza şirketlerinin büyük projelerini endişeyle takip ediyorlar. Özellikle, takımyıldızlarla gönderilen uyduların gökyüzünü bir teknoloji çöplüğüne dönüştürdüğüne inanan gökbilimciler harekete geçti. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), konuyu kapsamlı bir şekilde incelemek ve koordine etmek amacıyla uydu takımyıldızından Karanlığı ve Sessiz Gökyüzünü Koruma Ulusal Merkezi’nin kurulmasını başlattı.

Oluşumun temel fikri, sorun üzerinde birlikte çalışmak üzere farklı coğrafi bölgelerden gökbilimcileri ve uydu operatörlerini bir araya getirecek zemini hazırlamaktır. Uzaydaki uydu enkazının birçok olumsuz etkisi vardır. Bunların arasında, büyük miktarda metalden yapılmış olmaları, güneş ışığını yansıtmaları ve aktif olarak çalışan diğer uyduları engellemeleri gibi birçok olumsuz tesis var. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) aşağıdaki açıklamaları yapmıştır.

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), çoğunlukla düşük Dünya yörüngelerinde artan sayıda fırlatılan ve planlanan uydu takımyıldızlarından derin endişe duyuyor. IAU, yalnızca parçası olduğumuz evren hakkındaki anlayışımızı geliştirmek için değil, aynı zamanda tüm insanlığın kültürel mirası ve gece vahşi yaşamının korunması için de gerekli olan karanlık ve radyo sessizliğinde bir gökyüzü ilkesini benimsiyor. 

Uluslararası Astronomi Birliği, yeni nesil uydu ağlarının astronomik gözlemlere müdahale edebileceğine ve Dünya’ya yakın asteroitler de dahil olmak üzere bilimsel gözlemleri bozabileceğine inanıyor. Özellikle Space X’nın tüm Dünya’ya yüksek hızlı geniş bant sağlamak için tasarladığı Starlink projesi bunun en güzel örneklerinden biri.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize Popüler Bilim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu