Apple kullanıcılarının verileri tehlikede!

Apple kullanıcılarının verileri tehlikede!

Ocak 21, 2022 0 Yazar: DowN

Bir rapora göre Apple, Safari 15’te uygulama şekliyle ilgili bir sorun üzerinde çalışıyor. Bu hata nedeniyle, web siteleri internet etkinliğinizi tarayıcıda izleyebilir. Böylece tarama geçmişinizden Google kimliğinize kadar birçok veriye erişebilirsiniz.

Apple hatayı düzeltmeye çalışıyor: güncelleme yolda!

İlgili kaynaklara göre, Apple hatayı ve nedenlerini tanıdı ve analiz dönemini başlattı. Ancak macOS Monterey, iOS 15 ve iPadOS 15’te Safari güncellemelerini yayınlayana kadar kullanıcıların verileri risk altında kalır.

Inde, büyük internet tarayıcıları tarafından istemci tarafı depolama alanı olarak kullanılan ve veritabanlarına benzer verileri depolayan bir tarayıcı API’si olarak bilinir. Kural olarak, aynı kaynak ilkesinin kullanılması, lloweb sitelerinin bulunduğu verilere erişimi kısıtlar. Ayrıca, genellikle bir web sitesinin yalnızca oluşturduğu verilere erişmesine izin verir, başkalarına değil.

Ancak, macOS, iOS ve ipados’ta kullanılabilen Safari 15’in geçerli sürümü, Inde₂db’nin aynı kaynak politikasını ihlal ediyor. Araştırmacılar, bir web sitesi veritabanıyla etkileşime girdiğinde, aynı tarayıcı oturumunun diğer tüm etkin çerçevelerinde, sekmelerinde ve pencerelerinde aynı adı kullanan yeni bir boş veritabanı oluşturulduğunu iddia ediyor.

Safari kullanıcılarının, sorunun oluşmasından dolayı bu konuda yapabilecekleri çok az şey var. Örneğin, JavaScript’i varsayılan olarak engelleyebilirsiniz. Daha sonra bu uygulamayı yalnızca güvenli web sitelerinde etkinleştirebilirsiniz. Ancak bunun tarama deneyiminiz üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

En basit ve en etkili yöntem, Apple cihazınızda bir süre farklı bir tarayıcı kullanmak olacaktır. Ya da en azından Safari’de gerçekleştirdiğiniz işlemlerinizin ve sitelerinizin sizin veya akrabalarınız hakkında hiçbir kişisel veri içermediğinden emin olabilirsiniz. Ama yeni güncelleme için beklemek zorunda başka seçeneği olamaz.

Bu sorun şu anda çeşitli iPhone, iPad, MacBook, Mac Pro ve iMac modellerinde görülmektedir. Bu nedenle, sorun iOS veya iPad gibi işletim sistemlerinde bir hatadan ziyade Safari tarayıcısında meydana gelmiş gibi görünüyor.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.