Apple, iPhone 15 ‘i ilk duyuran oldu.

Apple, iPhone 15 ‘i ilk duyuran oldu.

Aralık 27, 2022 0 Yazar: DowN

iPhone 15 Pro modellerinde yerini alacak olan 3nm teknolojili A17 işlemcilerin üretimi çok yakında başlıyor. Apple, iPhone 14 Pro’yu piyasaya sürdüğünden beri A16 Biyonik işlemciler hakkında tartışmalar oldu. Oldukça geç fark edilen bir dizi üretim sorunu nedeniyle A16 işlemcilerin temel özelliklerinin önemli ölçüde azaldığı bir süredir konuşuluyor. A16 işlemciler için beklenen performans artışını sağlamayan Apple, A17 işlemciler için çalışmalarını sürdürüyor.

A17 Biyonik işlemciler için çalışmalar başlıyor

Apple’ın işlemcilerini üreten TSMC, yakında iPhone Pro modellerinde 3 nm teknolojisinin yerini alacak 15 adet A17 işlemci üretimine başlayacak. Gelen bilgilere göre TSMC, 29 Aralık Perşembe günü 3nm çip üretimine başlayacak.

ABD teknoloji devi iPhone Pro’nun yeni 15nm yongalarının ABD teknoloji devinin 3nm işlemcilerine dahil edilmesi bekleniyor, ancak bu yıl sunulacak olan M2 Pro ve M2 Max işlemcilerin yerini de alabilirler. Böylece macbook’larda iPhone modellerinin 3nm işlemcilerini görebiliriz.

TSMC’YE göre 3nm teknolojisi, 5nm teknolojisine kıyasla aynı güçte yüzde 15’e varan hız artışı ve aynı hızda yüzde 30’a varan daha yüksek verimlilik sağlayacak. Şu anda Apple’ın tüm A15, M1 ve M2 işlemcileri TSMC’nin 5nm üretim sürecinden geçiyor. A16 Biyonik işlemci, TSMC’nin 4 nm teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olan 5 nm işlemini kullanır.

Yeni mimari, 3 nm üretim süresiyle önemli ölçüde daha yüksek bir hıza, üretkenliğe ve özelliklere sahip olmalıdır. Bu anlamda, A17 3nm teknolojisinin A16’dan önemli ölçüde daha iyi performans göstermesi muhtemeldir.

Gelen mesajlar arasında eni işlemcideki grafik kalitesini çok daha yüksek bir seviyeye getirecek olan ‘Işın izleme’ işlevi de sunuluyor. Apple’ın yeni A17 işlemcisinin iPhone 15 Pro’nun en büyük gücü olduğu söyleniyor. Öte yandan, iPhone 14 modellerine benzer şekilde, A15 işlemci iPhone 16’nın standart sürümlerinde çalışabilir.

Apple, bazı konularda sınırlı olan A16 işlemciden sonra A17 işlemcilerin üretimini çok daha erken planlamaya çalışıyor, böylece hiçbir şey ters gitmiyor. Tsmc’nin yeni 3nm üretim süreci ve iPhone 17 Pro’da yer alacak A15 Bionic işlemci hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.