Mobil Teknoloji

Apple, iOS 15.4 ile Touch Id’den tamamen ayrıldı!

Yeni iOS 15.4 güncellemesiyle Apple, Touch ID teknolojisinden tamamen ayrıldığını ve Face ID ile devam edeceğini gösterdi.

Apple, iPhone X serisi ile birlikte Face ID teknolojisini hayatımıza sokarak Touch ID ile olan bağlantısını sonlandırdı. Başta bu durum birçok kullanıcı tarafından olumsuz karşılansa da değişen yeni teknoloji sayesinde elde edilen kullanım kolaylığı durumu örtbas etmeyi başarmıştır. İOS 15.4 bu yolda önemli bir adımdır.

Çünkü içinde bulunduğumuz salgınla hepimiz maske takıyoruz. Yani, Face ID yüzümüzü tarayamadığından, işler tersine çevrilirken olumlu bir gelişme. Ancak en son güncellemesiyle Apple hem maskeli kullanımı etkinleştirdi hem de Touch Id’ye sahip yolların tamamen ayrı olduğunu gösterdi.

Apple Face ID teknolojisine güveniyor: Touch ID geri gelmiyor!

Apple, iPhone 5S ile birlikte parmak izi güvenlik teknolojisini ilk kez tanıttığında, birçok kişi tarafından şaşırdı ve beğenildi. Çünkü o zamanlar pın koduna veya desene benzer kilit açma işlevlerini kullanan rakiplerinden bir adım önde olmayı başardı.

Bugün neredeyse tüm Android cihazlarda bir parmak izi okuyucusu var. Bazıları, monitörün altına yerleştirilmiş ve özel sensörlere sahip donanımlarıyla ayırt edilir. Ek olarak, bu özellik lansmanının ilk gününe kıyasla kayda değer bir ilerleme kaydetti.

Ancak şirkete göre Apple’ın kullandığı Face ID, Touch ID teknolojisinden çok daha gelişmiş ve güvenilirlik açısından çok ileride. Ancak telefonun kilidini açmak için parmak izini kullanmak oldukça kolay olsa da, kas hafızasına dönüştüğü için bunu yapmanın en uygun yolu cihaza bakmaktır.

Face ID sadece bunu yapmak için yüzünü taramaz. Artık göz çevresindeki kişinin kişisel bilgilerini de takip ediyor. Yazılımın yanındaki destek sayesinde, gözleriniz açık olsa bile, telefona cevap vermediğinizde sizi tanıyacak şekilde açılmaz.

Şirket tarafından paylaşılan son iOS 15.4 güncellemesiyle maskelerin kullanımı artık sorun olmaktan çıktı. Apple, tam yüz tanıma özelliğini kullanmanızı önerir. Ancak yine de her yere maske takmak zorunda olduğumuz için TrueDepth sisteminin gözleri ve çevreyi tarayarak bu işlemi gerçekleştirebilmesinin işleri yoluna koyduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca hızın gevşemesine izin vermiyor. Ama şu anda saat 3. Parti uygulamalarının desteklenmediğini belirtelim.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu