Mobil Teknoloji

Android neden iOS’un arkasında?

Birçok Android kullanıcısı, parlak akıllı telefonların neden iOS cihazları kadar güncelleme almadığını merak ediyor. İşte nedeni...

Bir zamanlar Windows Phone ve BlackBerry OS şeklinde parlak akıllı telefon pazarında oyuncular olmasına rağmen, bugün kelimenin tam anlamıyla Android ve iOS cephesine ayrılıyor. Her iki tarafta da birbirine göre avantaj ve dezavantajlar vardır. Android kullanıcıları, kendilerini en çok rahatsız eden şeylerin başında gelen güncellemeler söz konusu olduğunda muhtemelen iOS’un arkasındadır. Peki bu neden böyledir?

İOS, güncelleme yaparken Android sisteminden nasıl daha iyi performans gösterir?

iOS işletim sisteminin yaratıcısı Apple, bugün bu yazılımı yalnızca piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde kullanıyor. Bir zamanlar İOS’u tekrar kullanan iPad modelleri artık iPadOS adında yeni bir yazılım çalıştırıyor.

Ayrıca, iPhone 5’lere kadar Apple yılda yalnızca 1 cihaz çıkardı. iPhone 6 ile birlikte 2 cihaza, ardından iPhone 8’e ve X dolaylı olarak olan 3 cihaza geldi. Bundan sonra, iPhone 12, 4 serisinde bize gelen mini modellerle bir cihaz tanıtmaya başladı.

Android güncelleme

Son olarak, şirket her yıl iPhone SE serisini piyasaya sürmeye karar verdi, ancak bu yıl farklı zamanlarda piyasaya sürülmesine rağmen, iPhone 13 modeli toplamda 5 modelle birlikte piyasaya sürülmeye devam etti. 2015 Yılında Apple, 7 yıl önce piyasaya sürdüğü iPhone 6’ları ve iOS 15’i bile piyasaya sürdü. Yani, toplamda, 24 farklı parlak akıllı telefon modeli gerçek.

Öte yandan Android tarafına bakarsak amiral gemisi segmentli cihazların 2 ya da 3 yaşında olduğunu, giriş seviyesi ve orta segment modellerin ise sadece 1 yeni Android güncellemesi aldığını görüyoruz. Elbette bazı markalar bu yıl tüm yeni cihazları için 4 yıllık yazılımları ve 5 yıllık güvenlik güncellemelerini paylaşacaklarını söyledi. Ancak şu ana kadar ortaya çıkan cihazlara bakarsak, aralarında bir boşluk olduğunu görüyoruz.

Bunun 3 farklı nedeni olduğuna dair genel bir fikir var. Birincisi, yazılımın akıllı telefon üreticilerine değil doğrudan Google’a bağlı olmasıdır. Bazı anlaşmalar olmasına rağmen, Google’ın en ufak bir gecikmesi markaları doğrudan etkileyebilir. Ek olarak, her yeni güncellemede, Bir UI ve MIUI gibi çeşitli arayüzleri yapılandırmak çok zaman alır.

Android güncelleme

İkinci sebep, donanım parçalarının satın alınmasıdır. Örneğin, Apple işlemcisine ve yazılımına ne kadar zaman harcamak istediğini kendisi belirleyebilir. Ancak çip üreticilerinden Qualcomm veya MediaTek şeklinde işlemci satın alan markalar, yalnızca destekledikleri kadarını sunabilirler. Bu özellikle giriş alanındaki ve orta segmentteki cihazlarda belirgindir.

Üçüncü sebep, çok sayıda cihazdır. Android akıllı telefon üreticileri her yıl onlarca yeni cihaz piyasaya sürüyor. Örneğin, Samsung’u düşünürsek, son yıllarda bu rakamı düşürmesine rağmen, her biri en az 3 veya 4 modele sahip S, Note, Z, A, J ve F gibi seriler var. Bu, her yıl Apple’ın son 7 yılda piyasaya sürdüğü kadar çok cihazın satıldığı anlamına geliyor.

Durum Xiaomi ile benzer. Mi serisine ek olarak, şirket her yıl Redmi, Redmi Note, Redmi K, POCO M, POCO F, POCO C ve Black Shark dahil olmak üzere onlarca yeni model piyasaya sürüyor. Bir kısmı Android 12 ve bir kısmı Android 11’de geliştirdiği MIUI sürümüdür.

Diğer markaların aksine, Xiaomi, bir ülkede POCO markası altında satılan cihazı, diğer ülkelerde Redmi veya Mi adı altında satabilir. Örneğin Türkiye’de kısa bir süre önce duyurulan Redmi Note 11 Pro Plus 5G, Hindistan’da Xiaomi Mi 11i olarak satılacak cihaz. Hindistan’da satılan Pro Plus modeli, aslında ülkemize gelen Note 11 Pro’dan başka bir şey değil.

Bu nedenle, bu aşamada, sorununun ana kaynağının Google ve işlemci üreticileri değil, parlak telefon üreticileri olduğunu söyleyebiliriz. Samsung ve Llogaomi her yıl 6-7 farklı seride 20’den fazla cihaz ürettiği sürece yazılım açısından Apple’ı yakalaması çok zor görünüyor.

Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize mobil teknoloji kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu