Otomobil

AMD Ryzen işlemciler Tesla ‘nın ürün menzilini etkiliyor!

Tesla Model 3 ve Model Y'de kullanılan AMD Ryzen işlemcisinin otomobil menzilini azalttığı ortaya çıktı.

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden biridir. Son zamanlarda, diğer şirketler de elektrikli otomobillere odaklandı ve şirket, kullanıcılarına daha iyi bir satın alma sunmak için otomobillerini geliştiriyor.

Şirket yakın zamanda popüler Tesla Model 3 ve Model Y elektrikli otomobillerini oluşturdu. AMD Ryzen’in işlemcileri donanımla birlikte arabalara eklendikten sonra multimedya sisteminin performansı iyileştirildi. Bu, kullanıcıları erişim açısından üzdü.

AMD Ryzen işlemciler Tesla ‘nın menzilini azalttı!

Son zamanlarda, multimedya sistemi için Intel Atom işlemci, Model 3 ve Model Y için donanım işlemi sırasında AMD Ryzen işlemci ile değiştirildi. Bu işleme yanıt olarak, multimedya ekranının performansında bir artış gözlendi. Ancak, performansı çoğaltmak için daha fazla enerji kullanılmalıdır. Bu, otomobillerin menzili üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Enerji tüketimini artırma kararı, aralıkta küçük bir düşüş bekliyordu. Yapılan testlere ve alıcının bunu doğrulayan yorumlarına göre, artan enerji tüketimi araç aralığını önemli ölçüde azaltmaktadır. Teslascope, Avustralya’da yaşayan bir Model 3 kullanıcısının yorumlarını yayınladı.

“Yeni yerleşik bilgisayarımızla dokunmatik ekran deneyimini optimize etmek için Model 3 araçlarını güncelledik. Bu donanım değişikliği daha fazla güç gerektirir ve bu da menzilde hafif bir azalmaya neden olur. Model 3’ün menzili şu anda 602 kilometredir. Bu değer WLTP değerinin 22 km altındadır.”

Teslascope ayrıca MCU3’ÜN (AMD Ryzen işlemcili otomobiller) sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Ek olarak, otomobillerin WLTP değerlerinde de değişiklikler oldu. Model 3’te menzil azaltıldı, Model Y’de aralık artırıldı. Aşağıdaki tablolarda WLTP değerlerindeki değişiklikleri okuyabilirsiniz.

Tesla Model 3

Model 3 RWD
18″ jantlar: 510 km (-)
19″ jantlar: 491 km (-)
Model 3 LR AWD
18 inç jantlar: 626 km – 11 km düşüş
19 inç jantlar: 602 km – 12 km düşüş
Model 3 Performance
20″ jantlar: 547 km – 20 km düşüş

Tesla Model Y

Model Y LR AWD
19″ jantlar: 565 km – 28 km artış
20″ jantlar: 533 km – 26 km artış
Model Y Performance
21 inç jantlar: 514 km – 34 km artış

 Cilginteknoloji.com olarak bu içeriğimize otomobil kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu