Dünyaca Tanınmış 5 Hacker Grubu

1-RedHack

Redhack diğer bilinen adıyla Kızıl Hackerlar Birliği 1997 yılında kurulan marksist ve sosyalist bir hacker grubudur. Logolarında kırmızı, gri renkler ve siyah arkaplan bulunur. Sayılarının 12 kişi olduğu söyleniyor. Redhack’in kurucusunun ismi  bilinmiyor Ancak tek bildiğimiz Manyak nickiyle tanınmaktadır.Amaçları sözde Türkiye ve Kürdistan devimine hizmet etmektir. Şubat 2012’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesini çökerterek adlarını duyuran grup aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 250’ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini geçici bir süreliğine çalışamaz hale getirdiler. Türkiye Büyük Millet Meclisinin web sitesinin hacklenmesi eylemini de onlar gerçekleştirmiştir

2- Legion of Doom(LOD)

Legion of Doom, 1980 tarihinde kurulmuştur. 2000’li yıllarda faaliyetlerini sonlandırmışlardır. Grup üyelerinin bazılarının kimliği açıklanmasına rağmen “Lex Luthor” adlı kurucunun da dahil olduğu birçok kişinin kimliği hala bilinmemektedir. Grup, Lex Luthor’un Masters of Deception adlı bir diğer hacker grubuyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte kurulmuştur. Masters of Deception ve Legion of Doom arasında “Büyük Hacker Savaşı“olarak bilinen savaş başlamıştır.

3- Lizard Squad

Lizard Squad, siyah şapkalı tabiriyle bilinen hack grubudur. Bilinen saldırı yöntemi DDoS‘dur. Saldırılarını genellikle oyun sunucularına ve yayımcılara yapmaktadırlar. 18 Ağustos 2014 tarihinde, League of Legends adlı oyunun sunucuları çevrimdışı bir hal almıştır. Bu oyunun sunucularına yapılan DDoS saldırısı Lizard Squad’ın ilk eylemi olarak bilinir.PlayStation, Xbox Live’ ve Kuzey Kore’ye de saldırı yaparak seslerini kısa sürede dünyaya duyurdular.

4- Anonymous

Tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmeyen  ama faaliyetlerini 2008 senesinde gösteren Anonymous, gelmiş geçmiş en büyük hacker grupları arasında yer alıyor. Diğer hacker gruplarına göre siyasi amaçlar doğrultusunda hack saldırıları gerçekleştiren grup, 4chan ile son derece yakın bir ilişki içerisindeler. Simgeleri olarak V for Vendetta maskelerini kullanmayı tercih eden Anonymous üyeleri kayda değer birçok hack saldırısında yer almıştır. Para çalmak veya para kazanmak amacıyla değil, amaçlarını gerçekleştirmek için hacklemeler yapan grup, çocuk istismarı yapan birinin yakalanmasını ve bir tecavüz vakasının çözülmesini de sağlamıştır. Polisle çalışmamasına rağmen bu gibi konularda gönüllü olarak yardım eden Anonymous, birçok üyeye sahip olmasına rağmen tek bir düşünceyi takip ederek hareket eder ve milyonlarca destekçiye sahiptir. Anonymous’un hiçbir şekilde dini, dili ve milleti yoktur.bulunduğu ülke ile onların dilini kullanarak iletişime geçer ve ırkçı tutumlara karşı çıkar.

5- Ayyıldız Tim

2002 senesinde Yeni Zelanda’da kurulmuş olan hacker grubu, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığının internet sitesini hackleyerek adını duyurmuştur. Kendilerini vatansever olarak tanımlayan grup üyeleri, şu an Türkiye’ye savaş açmış durumda olan Anonymous ile karşı karşıyadır. Ayyıldız Tim’in Amerika, Çin ve İsrail devlet sitelerine düzenlediği saldırılar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir